Kadın öğretmenlerin mesleki motivasyonlarına ilişkin ortak anlayışlarının Herzberg'in Çift Faktör Kuramı çerçevesinde incelenmesi
An investigation of women teachers' shared meanings about their professional motivations within the framework of Herzberg's Dual Factors Theory
- Tez No: 514563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Herzberg'in Çift Faktör Kuramı kapsamında kadın öğretmenlerin motivasyonuna odaklanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenolojiden faydalanılmıştır. Bu kapsamda Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev yapan 16 kadın öğretmen ile görüşme tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Motivasyon fenomeni kapsamında kadın öğretmenlerin motivasyon ile ilgili toplam 11 farklı faktöre değindiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Herzberg'in Çift Faktör Kuramı'nın motivasyon faktörleri arasında yer alan terfinin motivasyona etkisi bulunmamakta; hijyen faktörü kapsamında değerlendirilen idareciler, veliler ve meslektaşlar ile ilişkiler, katılımcılara göre motivasyonu doğrudan etkilemektedir. Sonuç olarak katılımcı öğretmenlerin motivasyonuna etki eden faktörler, genel olarak motivasyon faktörleri olmakla birlikte, minimal düzeyde varlığı gereken hijyen faktörleri de katılımcıların motivasyonunda önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been focused on the motivation of female teachers in the context of Herzberg's Dual Factors Theory. The Phenomenology from qualitative research designs has been used in the research. In this context, interviews were conducted with 16 female teachers working in Konya Provincial Directorate of National Education with in-depth interview techniques. Within the context of the motivation phenomenon, it was observed that female teachers were able to refer to 11 different factors related to motivation. According to findings from the researches, in Herzberg's Dual Factors Theory the promotion which is considered as in the motivational factors doesn't influence the motivation, within the hygiene factor, relationships with assessed managers, parent and colleagues directly influence the motivation rather than participants. As a result, the factors that influence the motivation of the participant teachers as well as these are generally motivational factors, hygiene factors which should be present at a minimum level has also an important place in the motivational of participants.