Lıpschıtz fonksiyonları için bazı integral eşitsizliklerin genelleşmesi
Generalization of some integral inequalities for lipschitz functions
- Tez No: 514565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması GA-konveks fonksiyonlar için elde edilmiş olan bazı kesirli integral eşitsizliklerinin Lipschitz fonksiyonları için elde edilmesi ile ilgilidir. Bu tezde, öncelikle konveks, GA-konveks ve Lipschitz fonksiyonlar, kesirli integral eşitsizlikleri ve önemli eşitsizlikler ile ilgili bazı temel tanım ve teoremler verildi. Daha sonra konveks fonksiyonlar ve GA-konveks fonksiyonlar için elde edilmiş Hadamard tipli integral eşitsizliklerinin Lipschitz fonksiyonları için literatürde bulunan bazı sonuçları verilmiştir. Tezin araştırma bulguları kısmında, GA-konveks fonksiyonlar için elde edilmiş eşitsizliklerden Lipschitz fonksiyonları için yeni eşitsizlikler elde edildi. Son olarak, bu eşitsizliklerin bazı özel ortalamalara uygulamaları verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is about getting for Lipschitz functions of some inequalities that are obtained for GA-convex functions. At first, some basic definitions and theorems related to convexity, GA-convexity and Lipschitz functions, fractional integral inequalities and important inequalities are given. Then, some results in the literature for Lipschitz functions of Hadamard type inequalities obtained for convex and GAconvex functions are given. In research findings section of thesis, we have new inequalities for Lipschitz functions by means of inequalities which are used for GAconvex functions. Finally, some special means applications of these inequalities are given.