Kesirli integraller için maclaurin tipli eşitsizlikler
Maclaurin type inequalities for fractional integrals
  1. Tez No: 985961
  2. Yazar: NAGİHAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Beş bölümden oluşmakta olan bu tezin birinci bölümünde Maclaurin eşitsizliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci ve üçüncü bölümde ise bazı temel tanımlara, teoremlere, Riemann-Liouville ve uyumlu kesirli integral operatörlerine ve bazı Riemann- Liouville kesirli integral eşitsizliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm olan bulgular kısmında uyumlu kesirli integral operatörleri yardımıyla konveks fonksiyonlar, sınırlı fonksiyonlar, Lipschitz fonksiyonlar ve sınırlı varyasyonlu fonksiyonlar için yeni Maclaurin tipli integral eşitsizlikleri sunulmuştur. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis, which consists of five chapters, contains information about the Maclaurin inequality. In the second and third chapters, some basic definitions, theorems, Riemann-Liouville and conformable fractional integral operators and some Riemann-Liouville fractional integral inequalities are given. In the fourth part, the main results section, new Maclaurin-type integral inequalities for convex functions, bounded functions, Lipschitz functions and functions of bounded variation are presented with the help of conformable fractional integral operators. In the last section, conclusions and recommendations are given.