Innovative numerical approaches based on traditional slope stability analysis methods
Geleneksel şev stabilitesi analiz yöntemlerine dayalı yenilikçi sayısal yaklaşımlar
- Tez No: 662715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma kapsamında, geoteknik mühendisliğinin bir sorunu olan şev stabilitesi probleminin çözümü için, sektörde kullanılan lisanslı programların yanı sıra, Matlab ile kod yazılarak İstanbul Gedik Üniversitesi lisanslı bir yazılım geliştirmek amaçlanmıştır. Bu araştırma da ilk olarak şev stabilitesi analizi yöntemleri incelenerek başlayacaktır. Zemin profili ile ilgili parametreler sondaj verilerinden alınarak ve bu veriler girilerek hesap modeli oluşturulabilmektedir. Vaka bölgesinde gerekli sondajları yapılan ve elde edilen laboratuar verileri incelenen örnekler için kullanılacaktır. Çalışma alanı en az bir zemin katmanından oluşmalıdır. Oluşturulan her katman için zemin parametreleri ayrı ayrı girilebilmektedir. Yer altı su seviyeside opsiyonel olarak girilebilmektedir. Hesap analiz yöntemi için Limit denge yöntemi (LEM) seçilmiştir. LEM hesaplarının bilgisayar yardımıyla hesaplanması güvenilirlik olasılığını arttrımaktadır. Yazılımlar sayesinde kısa sürede çok sayıda olasılıklar incelenmektedir. Hesaplar literatürde ve tezlerde yer alan geometriler şeçilerek yapılmıştır. Önceden belli olan sonuçlara göre, güvenlik faktörlerinin birbiriyle örtüşmesi, geliştirilecek olan yazılımın asıl amacıdır. Yazılım şevlerin stabilitesini hata seviyesini araştıracak ve güvenli olup olmadığına karar verir nitelikte olacaktır. Yazılım daha da geliştirilerek farklı geometri ve toprak parametrelerine sahip şevlerin analizini de hesaplayabilecektir. Geliştirilen yazılım ile literatürde bulunan farklı geometrilere sahip şev stabilite analiz sonuçları karşılaştırılacak ve güvenlik faktörlerinin yakınlığı kıyaslanacaktır. Yazılımın kullanıcı dostu, güvenilir nitelikteliklerinin sağlanması ile, kullanıcıların hizmetine sunulması hedeflenmektedir. Daha sonraki aşamlarda ise bazı eklentiler yapılarak, güvenli olmayan şevlerin iyileştirilmesine yönelik, özelliklerin eklenmesi düşünülmektedir. Bunlar yapısal eklemeler olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it aimed to develop software licensed by Istanbul Gedik University by writing code with Matlab and the licensed programs used in the sector for the solution of the slope stability problem, which is a problem of geotechnical engineering. This research will start by examining slope stability analysis methods. A calculation model can be created by taking the soil profile parameters from the drilling data and entering these data. The necessary drillings in the case area and the obtained laboratory data are presented for the samples examined. The working area should consist of at least one soil layer. Soil parameters can be entered separately for each layer created. The underground water level can also be entered optionally. Limit Equilibrium Method (LEM) has been chosen for the calculation analysis method. Computing LEM calculations with a computer increase the probability of reliability. Thanks to the software, many possibilities are explored in a short time. The calculations were made by selecting geometries in the literature and theses. According to the previously determined results, the overlap of security factors is the main purpose of the software to be developed. The software will investigate the stability of the slopes and the error level and decide whether it is safe or not. The software can be further developed to calculate the analysis of slopes with different geometries and soil parameters. Slope stability analysis results with different geometries in the literature will be compared with the developed software, and the proximity of safety factors will be compared. It is aimed to provide the software to the service of users by providing user-friendly and reliable qualities. In the later stages, some additions will be made, and it is planned to add features to improve unsafe slopes. These will be made available as structural additions.