Şizofrenide akut alevlenme ve stabil dönemlerde depresyonun değerlendirilmesi ve içgörü ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of depression in acute exacerbation and stable periods in schizophrenia and its relationship with insight
- Tez No: 514569
- Danışmanlar: DR. NİHAT ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
özet Amaç: Bu çalışmada akut alevlenme dönemi ile stabil dönemdeki şizrofreni tanısı almış hastaları depresyon açısından karşılaştırmak ve farklı dönem]erde depı:esyoıruıı içgöni ile iiişkisiııi araştırmak amaçlanmakıadır. Yöntem: Bu çaiışmaya DSM-IV tanı kriterlerine göre Şizoteııi tanı ölçütleıini karşılayan 60 erişkin alırunıştır, Olgulann 30'u akut ale,.,lenmc nedeniyle psikoz kliniklerinden lıirine yalııılııış ırlan lraslalardan, 30'u ise pulikliniğe başvıırıııış ve sıabil döıremrlç olan hastalardaır seçilıniştir- Hastalara Yarı Yapılandırilnıış Sosyodeınografik Veri liornu, Calgary Şizoftenide Depresyoıı Ölçeği {CŞDO), lçeöıiıniin 1-iç Bileşeııini l}eğerleııdirııe Ölçeği ve Pazitif ve Negatif Seııcirom Ölçeği (PANSS1 u_vgı_ılantııştır, Bıılgular: Akut dönemdeki olgularda, intihar diişüncesiıiıı varlığı, çevreyle oian ilişkilerin kötü olması, ailede şiddetli geçimsizlik ve ailçde {fiziksel şiddetin varhğıııııı stalıii döneırıe göıe yüksek çıanda olduğu saptandı. Stabil dönenıdeki olgpların lıepsinin daha öırçe ayakıan ve/veya yatarak tedavi öykiisıi varken. akut dönenrdeki olgrıların gi,lü'unun daha önce sadece ayaktan tedavi gördüğü,94'l6.7'sinin ise daha önce hiç tedavi görmediği saptanmıştır. Stat]il donemdeki olgu}arın akut dönemdeki olgulara gtlre cü son remisyon dönenıloriırin daha uzrin cİduğu, tedaviye kendileriırin geldiği, ltontrollere dtlzenii gelme ye ilaç kııllanıın]arirun düzeııli olnıasını-ıı dal-ıa yüksek oraı,ıda rıiduğıı brılııııdu CŞDO'niıı 'l'ıirkçe ı,ersiyı.ıııı_ı ile deprcsyon tanısı alaıı olgu sayısı, akı-ıt dönemde "7 (%23 3.1, stabii döııemcle ise 6 (9/o2ü) olarak §aptaıldl. Stabiİ donemde depresyoıı tantsl alaıı olguların İçgoru Ölçeği cırtalamalan almayanlaı:a göre yuksekti. İlii grup arasıııda CŞDÖ ile ölçülen
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Aim of this study is to compare acute episode and stable period of schizophrenia according to depression and explore t]ıt relationslıip between depresion and insight in different phases of illııess. Methodı Slxfy schizophreııic patients acceırding to DS&{-IV uıere included iı this study. Thirt“y of the patients were chosen lroın inpatients adnitted iıı }ıospital beçause of a.çute elşı'ation and 30 of the paıient§ ıvere c}ıosen fionı outpatieııts u,üo were in stable period. Assessment§ ıvere perfcırıned using the semi-struclured soçio-daıographic fonn, Calgary Depressioır Sçaie for Scl-ıizophrenia {CDSS), Schedulc fbr Assessins thıı 'fhree Components oilnsiglrt and Positive and Negative Syndrome Scale (tüA},iSS). Results: In acute phase patients, propoıtiııır cıf sııicidç intent, bad relationship with others, bad relationship in family and physical abuse in family lı,ere irigher than patients who ıvere in stable period. While all of the patients in stable plrase lrad treatınent as inpatient andlor outpatient, iO_oı'ö of tlıe patients in açute phase oırly lrad outpatient treatment aırd 16.7 _o4 had no treatmeırt before. Last remission period, comiırg to controls by theme self ancl orderly, usiıg medicine orderly wa§ higher anrCIng patients in stable period tlıan patients in acııte Phase. According to Tuıkish versiön of CDŞS, 7 patients (?].3;04) in acrıte phase and 6 Patients (20%) in stable phase were diagnosed as depressive. Patients wiro were diagnosed as dePressive in stablo period had higher §core§ in lnsight Sçale than patieııts who were ııot diagnosed as depressive. Wlıile there ıvas no difference trçir.veeıı tıvo grorıps according todepıession score, only Br item of CDSS was statisticaliy higher among patients in acute phase. Total sçore of Insight Scale and items that estiınate tlıe insight to trsatffient (lA!lB) and insiglıt to psychotic synrptorns (3A,3B) rvas higher anıOng patients in stable period than patieıts in acute plrase. In stable period, positive corrçiation rvaş found betrveen CDSS and Insight Scale. When CDSS §cors wa§ taken as depended vaıiabl* in l\{ultiple Lineat Regıession model, iı acute phase PA]r{SS-Positive, PANSS-Negative and PANSS-General psychopathology srıb scaies and in stable period only Iıısiglıl Sçale were found to bç the fuçtors to dete.rmine the cDss §corğ. Conclusion: Results support the notion of depressive symptoms in schizoplrrenia is coınmon. Betıveeıı two phases, correlation betweeıı depressive svn”ıptonıs and ıregative and psychııtic syınptoms of schizoplırenia a_ııd iı“ısight diftbrs. Most important tbunding in this sfudy is that it §upport§ thç literature kııowleçlge that depression caıı be apparent iıı different plıases of schizophrenia with differeııt rea§ön§. Although it must be supported by fi”ırther studieş" in çur study it is found tlıat in acute plıase positive and negative s5ımptoms, in stablç phase insight is to dğenıine depression in schizophrenia. Depression and poor inıight is relşvant with paor prcıgnosis and theJ, are fbctors for psychiatri§t§ to take special aitention for treatınent strategies. For this rea§c}n it is obviou§ that CDSS, ıvhich is simple to usç anıl wlich separates depressioıı liom other syıı.ptoms cıf sclıizophrenia, rnust be rısed in b