Şizofreni tanılı erkek hastalarda serum hıgh mobility group box-1 (HMGB1) düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of the serum high mobility group box-1 (HMGB1) levels in male pati̇ents with schzophrenia and healthy controls
- Tez No: 693229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarında, inflamasyonun geç mediatörlerinden biri olan HMGB1 düzeyinin, şizofreninin iki farklı evresi, yani akut alevlenme evresi ve remisyon evresi ile ilişkisini kontrol etmek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak; serum HMGB1 düzeyleri ile şizofreni hastalarının çeşitli semptomlarının şiddeti arasındaki olası ilişkiyi belirlemek, bu sayede HMGB1 molekülünün şizofreni tanısı ve izleminde bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Fifth Edition) tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı doğrulanmış, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden remisyon dönemindeki 31 hasta, akut psikotik alevlenme nedeniyle servisimizde yatarak tedavi gören 31 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, dahil edilme ve dışlama ölçütlerine göre ardışık olarak çalışmaya alınmıştır. Hastalarla yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksleri (VKİ) eşleştirilmiş 30 sağlıklı kontrol de çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar için sosyodemografik ve klinik veri formu doldurulup VKİ değerleri belirlenmiştir. DSM-5 tanı ölçütlerine göre şizofreni spektrum bozukluğu tanısı konan hastalara, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (KPDÖ), Pozitif ve Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (PANSS) ve Klinik Global İzlenim ölçeği (KGİ) uygulanmıştır. Tüm gönüllülerden 12 saat açlık sonrası, sabah 8.00-10.00 arasında, C-reaktif protein (CRP), hemogram ve serum HMGB1 düzeyi ölçmek için venöz kan örneği alınmıştır. BULGULAR: Serum HMGB1 düzeyleri hem remisyondaki hem akut ataktaki hasta grubunda sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Remisyondaki ve akut ataktaki hastalar arasında serum HMGB1 düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Her iki hasta grubunda da monosit/lenfosit oranı (MLR) sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek, lenfosit sayısı düşük bulunmuştur. Remisyondaki şizofreni tanılı hastalarda CRP sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Serum HMGB1 düzeyleri ile PANSS, KGİ ve KPDÖ puanları ile ölçülen hastalık şiddeti ve hastalık semptomları arasında korelasyon saptanmamıştır. Şizofreni tanılı hastalarda serum HMGB1 düzeyi ile klorpromazin eşdeğer antipsikotik dozları arasında negatif korelasyon saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamızın sonuçları şizofrenide remisyon veya akut alevlenme dönemi olması fark etmeksizin HMGB1 düzeylerinin arttığını, HMGB1'in potansiyel bir özellik belirteci olabileceğini göstermektedir. İnflamatuar yanıtta HMGB1 artışı nöroinflamasyon yoluyla şizofreni patogenezinde rol oynayabilir ve tedavide hedef olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aim to determine serum HMGB1 levels of male schizophrenia patients in acute exacerbation and in remission, compare them with healthy controls and to determine the possible relationship between serum HMGB1 levels and the severity of various symptoms of patients with schizophrenia., In this way, it is aimed to determine whether HMGB1 molecule can be used as a biomarker in the diagnosis and follow-up of schizophrenia. METHOD: This study includes 31 volunteer patients in remission and 31 hospitalized volunteer patients in our service due to acute exacerbation who verified according to DSM-5 schizophrenia diagnosis standards. The patients included to the study according to the inclusion and exclusion criterias consecutively. Additionally 30 healthy volunteers who matched with the patients by age, gender and body mass index (BMI) included to the study. Socio-demographic and clinical data form of all participants were filled and body mass index (BMI) values were determined Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) and Clinical Global Impression scale (CGI) were applied to all patients. After 12 hours of fasting, between 08:00 and 10:00 in the morning, venous blood samples were taken from all participants to measure serum HMGB1, CRP and hemogram values. RESULTS: Serum HMGB1 levels were found to be significantly higher in both remission and acute exacerbation patient groups compared to healthy controls. There was no significant difference in serum HMGB1 levels between patients in remission and exacerbation. In both patient groups, monocyte/lymphocyte ratio (MLR) was found to be significantly higher and lymphocyte lower than healthy controls. CRP was found to be significantly higher in patients with schizophrenia in remission compared to healthy controls. No correlation was found between serum HMGB1 levels and disease severity and disease symptoms measured by PANSS, CGI and BPRS scores. A negative correlation was found between serum HMGB1 level and chlorpromazine equivalent antipsychotic doses in patients with schizophrenia. CONCLUSION: The results of our study show that HMGB1 levels increase during both remission and acute exacerbation periods of schizopgrenia and that HMGB1 may be a potential trait marker. The increase in HMGB1 in the inflammatory response may play a role in the pathogenesis of schizophrenia through neuroinflammation and can be used as a target in therapy.