TRT'nin çocuklara yönelik çizgi filmlerinin Türkçe öğretimi ve değer aktarımı açısından incelenmesi
The investigation of TRT's cartoons for children in Turkish language teaching and value transfer
- Tez No: 575743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırma, TRT'nin çocuklara yönelik çizgi filmlerinde değer aktarımı ve Türkçe eğitimine katkısına odaklanmaktadır. Değer, toplumu oluşturan bireyler arasında sözlü olarak gelecek nesillere aktarılan kurallar bütünüdür. Değerlerin eğitiminde okullar tek toplumsallaşma yolu gibi görülse de aile, akran grubu, kitle iletişim araçları ve sivil toplum örgütleri değerler eğitimini besleyen kaynaklardır. Çocukların en çok tercih ettiği eğlence aracı olan çizgi filmler, birçok eğitim kurumunun işlevini tek başına yapabilecek durumdadır. Araştırmalara göre, çocukların çizgi film izleme döneminin en yoğun olduğu yaşlar, 5-11 yaş arasıdır. Dolayısıyla çizgi filmlerin bu yaş grubuna etkisine yönelik yapılacak araştırmalar önem kazanmaktadır. Hedef kitlesi sadece çocuklar olan TRT Çocuk, 1 Kasım 2008 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Bu araştırmada, Türkçe Dersi Öğretim Programlarında yer alan değerlere dayanarak TRT Çocuk kanalında 2015-2016 yayın döneminde yayımlanan ve günümüzde de yayını devam eden altı çizgi filmin değer aktarımı ve Türkçe eğitimine katkısı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasıdır. Öğretim programlarındaki değer aktarımıyla ilgili kazanımlardan kod ve tema olarak faydalanılmıştır. Kod ve temalardan yola çıkılarak hazırlanan kontrol listesi ile içerik analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yabancı yapım çizgi filmlerin değerler yönünden yerli yapımlara göre daha zengin olduğu görülmüştür. Ancak bunun yanı sıra olumsuz davranış örneklerine de rastlanmıştır. Türkçe söz varlığı açısından ise çizgi filmlerde belirli söz gruplarının yoğun olarak işlendiği ancak bazı söz varlığı unsurlarına yeterince yer verilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transfer of value and contribution to Turkish education in TRT's cartoons for children. Value is a set of verbal rules that are not based on writing between individuals who make up society. Although schools are seen as the only way of socialization in the education of values, the family, peer group, mass media and non-governmental organizations are the sources that feed the values education. Cartoons, the most preferred entertainment way of children, are able to do the function of many educational institutions alone. According to the researches, the age of the cartoon watching period is 5-11 years of age. Therefore, researches for this age group gain importance. TRT Çocuk, which is the only target group of children, was launched on November 1, 2008. In this study, it is aimed to examine six cartoons which are shown on television in the broadcast period of 2015-2016 and continue to broadcast in TRT Çocuk Channel based on the values and contribution to Turkish education in Turkish Language Teaching Programme. Research is a case study of qualitative research methods. It was used as a code and theme from the gains related to the value transfer in the curriculums. Content analysis was made with the checklist based on code and themes. As a result of the analysis, it was observed that foreign cartoons were rich in terms of values compared to domestic productions. However, there were also scenes with negative behaviour. Turkish vocabularies are very intense in specific vocabulary groups however, it is determined that some vocabulary elements are not sufficiently included in cartoons.