Yerli ve yabancı çizgi filmlerin evrensel değerler bakımından incelenmesi
Investigation of domestic and foreign cartoons in terms universal values
- Tez No: 644522
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, yerli ve yabancı çizgi filmlerin evrensel değerler bakımından incelenerek karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Araştırmanın veri kaynağını belirlemek için 5-6 yaş grubu okul öncesi eğitim alan 100 çocuk ile birebir görüşme yapılmış ve izlemeyi en çok tercih ettikleri çizgi filmler belirlenmiştir. Çocukların izlemeyi en çok tercih ettiği çizgi filmler olan yerli yapım Keloğlan Masalları ve yabancı yapım Vikingler çizgi filmleri incelemeye alınmıştır. Araştırma nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre yürütülmüştür. UNESCO tarafından evrensel değerler olarak belirlenen sevgi, saygı, dürüstlük, iş birliği, mutluluk, alçak gönüllülük/tevazu, barış, sorumluluk, sadelik, hoşgörü/tolerans, birlik/dayanışma, özgürlük değerleri temel inceleme birimi olarak seçilmiştir. 12 evrensel değeri ifade eden alt boyutlar belirlenerek kontrol listesi oluşturulmuştur. Evrensel Değerler Kontrol Listesi alan yazın incelenerek geliştirilmiş ve 5 alan uzmanın görüşleri doğrultusunda 12 evrensel değer ve 50 alt boyut ile son şekli verilmiştir. Yerli ve yabancı çizgi filmler evrensel değerler kontrol listesine göre incelenerek içerik analizi yapılmıştır. Çözümlenen veriler ki-kare analizi ile karşılaştırılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Keloğlan Masalları çizgi filminin Vikingler çizgi filmine göre, daha fazla değer içeriğine sahip olduğu, mutluluk, dürüstlük, hoşgörü ve özgürlük değerlerinin daha sık işlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine and compare domestic and foreign cartoons in terms of universal values. In order to determine the data source of the study, 100 children in the 5-6 age group who received pre-school education were interviewed and the cartoons that they preferred to watch the most were determined. The most preferred cartoons for children to watch, the domestic production of Keloğlan Tales and foreign produced Vikings cartoons were examined. The research was conducted according to the mixed method in which qualitative and quantitative methods are used together. The values of love, respect, honesty, cooperation, happiness, humility, peace, responsibility, simplicity, tolerance, unity and freedom, which are determined by UNESCO as universal values, have been chosen as the basic unit of investigation. A checklist was created by determining sub-dimensions representing 12 universal values. The Universal Values Checklist was developed by examining the literature and was finalized with 12 universal values and 50 sub-dimensions in line with the opinions of 5 field experts. Domestic and foreign cartoons were analyzed according to the universal values checklist and content analysis was made. The results were obtained by comparing the analyzed data with chi-square analysis. It has been observed that the Keloğlan Tales cartoon has more value content than the Vikings cartoon, and the values of happiness, honesty, tolerance and freedom are processed more frequently.