Use of unfocused communication tasks in teaching of grammar : With a particular reference to 'By Phrase' in passive constructions
- Tez No: 51460
- Danışmanlar: DOÇ. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
II ÖZET Bu çalışma, İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin, İngiliz Dili Grameri'nde sıklıkla rastlanan belirli dilbilgisi kurallarını işlevsel olarak kullanabilme sorununa çözüm önerileri getirmeye yönelik bir uygulamadır. Bu amaçla seçilen dilbilgisi kuralı edilgen yapılarda eylemin kimin tarafından yapıldığını belirten 'by phrase' tamlayıcısının kullanımıdır. Çünkü, Türk öğrenciler bu tamlayıcıyı gereğinden fazla kullanma eğiliminde olup her türlü edilgen yapıda 'by phrase' tamlayıcısını kullanma yoluna gitmektedirler. Bu da, mekanik dilbilgisi kuralı ötesinde işlevsel bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, deneysel bir çalışma olup Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı hazırlık sınıflarında eğitim gören toplam 57 öğrenci uygulamaya katılmıştır. Bu öğrencilerden 29'u Kontrol Grubu'nda, diğer 28'i ise Deney Grubu'da yer almıştır. Her iki gruba da 4 haftalık bir eğitim verilmiş ve haftada 5 saat olmak üzere toplam 20 saatlik uygulama gerçekleştirilmiştir. Seçilen dilbilgisi kuralında uygulama öncesi ve uygulama sonrası öğrenci başarı durumu aynı testin kullanıldığı ön-test ve son-test ile olarak ölçülmüştür. Deney Grubu öğrencileri İletişimsel Yaklaşım çerçevesinde uygulamaya tabi tutulmuşlardır. Deney Grubu'nda dilbilgisi kurallarına değinilmeden iletişime yönelik gramer aktiviteleri ve alıştırmalar (Unfocused Communication Tasks) kulanılmıştır. Öğrencilere edilgen yapılarda 'by phrase' tamlayıcısının kullanımından hiç söz edilmemiştir. Kontrol Grubu öğrencilerine ise İletişimsel Yaklaşım çerçevesinde, dilbilgisi kurallarının öncelikli olarak vurgulandığı sınıf içi gramer aktiviteleri ve alıştırmaları (Focused Communication Tasks) verilmiştir. Öğrencilere edilgen yapılarda 'by phrase' tamlayıcısının kuralları önceden öğretilmiş ve sınıf içi aktiviteler ve alıştırmalar bu kuralları ön plana çıkartacak şekilde düzenlenmiştir. Ancak bu aktivite ve alıştırmalar yapısal özelliklerin yanı sıra bu yapıların iletişimsel ve işlevsel kullanımını da vurgulamaktadır. Araştırma sonunda Deney ve Kontrol Grupları arasında önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Diğer bir deyişle, edilgen yapılarda 'by phrase' tamlayıcısının işlevsel olarak kullanımında gramer kurallarının verilmediği iletişimsel aktivitelere tabi tutulan öğrencilerin, bu kuralın ön plana çıkarıldığı aktivitelerle öğrenim gören öğrenciler kadar başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This study mainly investigates a better way of teaching a particular grammar point so as the EFL learners can use these grammar rules appropriately and communicatively. For this purpose, 'by phrase in passive constructions was chosen as the grammar point to be taught, because the use of 'by phrase in passive constructions has been observed as a problematic notion for most of the Turkish EFL learners, and there is a tendency to overuse this complement in all passive statements. This is more than a structural problem. This study was applied at Anadolu University Education Faculty English Language Teaching Dapartment. Totally 57 students from preparatory classes participated in this study. 29 of the students formed the Control Group and there were 28 students in the Experimental Group. Both Group received 20 hour-instruction for four weeks_ 5 hours each week. At the beginning of the study, students were given a pre-test to determine their knowledge of 'by phrase' in the passive. The same test was used as the post-test at the end of the study. The learners in the Experimental Group were assigned Unfocused Communication Tasks through which they are expected not to focus on the rule of the use of 'by phrase' in passive constructions. The only aim was to complete the tasks successfully. On the other hand, the students in the Control Group were assigned Focused Communication Tasks through which learners were introduced explicit grammar instructions. These tasks were designed so as to focus on the use of 'by phrase' in passive constructions. The students were explained how 'by phrase' is used in different contexts, and they were asked to apply this learnt rule into different type of communicative activities. The students were not only given the rule but also the communicative function of that particular rule. At the end of the study it was found that there was no significant difference between the Control Group and the Experimental Group. In other words, the students who were not given and explained the rule were succsessful as well as the ones who were told the use of that grammar item.