Uluslararası piyasalardan fon sağlamada sendikasyon kredilerinin önemi ve Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara ilişkin bir araştırma
- Tez No: 51461
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Sendikasyon kredisi, bir grup finansal kurumun ortak vade ve koşullarda özelliği olan bir borçluya fon sunmaları şeklinde tanımlanmaktadır. Uluslararası bankacılığın önemli bir özelliğini yansıtan sendikasyon kredileri genellikle ödemeler bilançosu açıklarının finansmanında, borç geri ödemelerinde ve proje finansmanında kullanılmaktadır. Özellikle 1960'lı yılların sonlarında gelişmeye başlayan sendikasyon kredilerinde vade 12 yıl ve üzerine çıkmakla birlikte, ortalama olarak 5 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Borçluların taleplerine göre düzenlenebilen bu krediler, esnek yapılarından dolayı uluslararası piyasalarda sürekli olarak gündemde kalmaktadır. Son derece dinamik bir yapıya sahip olan sendikasyon kredi piyasasında resmi verilerin olmaması ve çok çeşitli bilgi kaynaklarının kullanılması gereği, bu piyasada gerçekleşen işlem hacmi kesin olarak belirlenememektedir. Bununla birlikte, gerçekleşmiş işlemler, piyasanın trendinin yönü hakkında önemli bir göstergedir. Sendikasyon tekniğinin başarıyla sonuçlanması iyi yapılmış bir teklife, gelişmiş finansal aracılara ve teklifte belirtilen taahhütlerin anlaşılabilir olmasına bağlıdır. Ayrıca sendikasyon tekniğinin zor ve karmaşık bir süreç içermesi bir ekip çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Sendikasyon kredilerinde fiyatlama genellikle LIBOR üzerine eklenen bir marj yardımıyla belirlenmektedir. Bu marj krediyi almak isteyenin risk yapışma ve piyasadaki pozisyonuna bağlıdır. Sendikasyon kredilerinde maliyeti etkileyen birçok faktör söz konusu olmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi ülke riskidir. Bilindiği gibi ülke riski, herhangi bir ülkenin çeşitli nedenlerden dolayı dış borçlarını ödeyememesi ya da ödemek istememesi nedeniyle ortaya çıkan ve diğer tümborçlanma ve dış yatırımlarda karşılaşılan genel risklerin dışında kalan bir risk olarak tanımlanmaktadır. Bankacılık alanında yerel kredi değerlemesine ek olarak uluslararası kredilerin artması sonucu, belirli bir borçlunun risk değerlemesinin yanı sıra, o borçlunun bulunduğu ülkenin riskininde değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı tüm dünyada geri ödenmeme riskini ortadan kaldırmak ya da azaltmak amacıyla, kredilerin düzenlenmesinde sendikasyon tekniği kullanılmaktadır. Uluslararası piyasalardan fon sağlamada önemli bir araç olan bu krediler, ülkemiz kamu kurum ve kuruluşları ile Türkiye'de faaliyet gösteren bankalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A syndicated credit is defined as a loan which a group of financial institutions makes funds available on common terms and conditions to a particular borrower. Syndicated loans reflect one of the important characteristics of international banking, and are generally used in financing of the balance of payment deficit, debt and project finance. The syndicated loans are especially developed at the end of 1960s, and the terms emerge over 1 2 years, but, howevver, they change between 5 and 8 years. These credits are organized according to the demands of borrowers and they continue their popularity in the international markets due to their flexible structures. In these markets, the syndicated credit volume certainly can not be determined, because of the lack of official data and the necessity of using a variety of sources of information. Also, the verified syndicated credits indicate the direction of market trends. The successful syndication technique depends on a well organized bids, on financial intermediaries and also on the understandable comments of the commitments. Due to the difficult and complex process of the syndication technique, it is necessary to have a team work. Generally, the price of syndicated credits are determined by adding spread on LIBOR. This spread depends on the reputation and the risk level of the borrowers. There are many factors which influence the costs of syndicated credits. Among the most important of these, is the country risk. As it is known, the country risk arises when the external debt are not paid due to any reason, or when they are not wanted to be paid; this can be defined as another kind of risk which excludes the other general risks.In the field of banking in addition to the local credit evaluation, as result of the increase on international credits, not only the borrower but also the country's risk is evaluated. As a result, in all over the world in order to owercome the defaults, or to reduce the risk, the syndication techniques are used in the organization of the international credits. These credits are used as important tools in the supply of funds in the international markets and also widely used from state institutions, organizations and banks in Turkey.