Allium cepa L.'da Dietil ftalat'ın sebep olduğu fizyolojik, anatomik ve sitogenetik değişimlerin araştırılması
Investigation of physiological, anatomical and cytogenetic changes caused by diethyl phtalat in Allium cepa L.
- Tez No: 514603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU, DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Dietil ftalat'ın Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde muhtemel toksik etkileri fizyolojik, anatomik ve sitogenetik parametreler yardımıyla araştırılmış, ayrıca lipid peroksidasyonu ve antioksidant enzim düzeylerine etkileri de incelenmiştir. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı, mikronukleus (MN) sıklığı, mitotik indeks (MI), kromozomal anormallikler, anatomik hasarlar, Malondialdehit (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Katalaz (CAT) düzeyleri toksisitenin belirteçleri olarak kullanılmıştır. Bulblar bir (1) kontrol ve üç (3) uygulama grubu olmak üzere toplam dört (4) gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki bulblar çeşme suyu, uygulama gruplarındaki bulblar ise Dietil ftalatın 1,0, 2,2, 4,4 µM dozlarıyla 72 saat süresince muamele edilmişlerdir. Sonuçta, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Dietil ftalat uygulanan gruplarda çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımının azaldığı, MN ve kromozomal hasar sayıları ile MDA, SOD ve CAT düzeylerinin ise arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, possible toxic effects of Diethyl phthalate were investigated by means of physiological, anatomical and cytogenetic parameters in Allium cepa L. root cells, besides lipid peroxidation and antioxidant enzyme levels were also examined. The levels of germination, root length, weight gain, micronucleus (MN), mitotic index (MI), chromosomal abnormalities, anatomical damage, and the levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) were used as markers of toxicity. The bulbs are divided into four (4) groups, one (1) control and three (3) application groups. The bulbs in the control group were treated with tap water and the bulbs in the treatment groups were treated with doses of 1.0, 2.2, 4.4 μM of Diethyl phthalate for 72 hours. As a result, it was determined that germination percentage, root length and weight gain decreased, MN and chromosomal damage numbers, MDA, SOD and CAT levels increased in Diethyl phthalate treated groups when compared with control group.