Brezilya ve Türkkiye'de yüksek öğrenim (1989-2016): Genişletme ve özelleştirme politikası
Higher education in Brazil and Turkey (1989-2016): Expansion and privatization policy
  1. Tez No: 514602
  2. Yazar: ERICA MACEDO DE SOUZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Üniversiteler ve yükseköğretim sistemi neoliberal özelleştirme politikalarının merkezinden gelmektedir. Neoliberal özelleştirme politikaları, toplumun bazı kesimlerinin direnişine rağmen 2000'lerde yer edinmeye başlamıştır. Bu direnişe karşın bu politik model, Brezilya ve Türkiye gibi pek çok gelişmekte olan ve yükseköğretim açısından son on yıllarda özelleştirme politikalarında baskı hissetmiş ülkeler tarafından sahiplenilmiştir. Bu ülkeler, bu seviyede bir eğitim için talepte bulunan öğrenci sayısındaki artış ve bu talebi karşılayacak kaliteli eğitim sorunuyla karşılaştılar. Bu karmaşık sorunların arasında tespit edilebilecek yönlerden biri, yükseköğretimde büyümek için özelleştirme yapmaktır. Bu konu çerçevesinde, bu araştırma, Brezilya ve Türkiye'nin yüksek öğretimdeki özelleştirme sürecinde gerçekleşen genişlemeyi kamu ve özel alanın gelişimi açısından bakarak, 1989 ile 2016 yılları arasında yükseköğretimin ilerlemesi açısından analiz etmiştir. Analizde yer alan dönem, 1980'lerin sonundan itibaren iki ülkede neoliberalizmin canlılığını ve özellikle de AKP hükümetinin 2002'de, Lula hükümetinin 2009'da görev süresinin başlamasıyla birlikte, söz konusu yükseköğretim sistemlerindeki değişikliklerin düşünülmesini haklı çıkarmaktadır. İncelenen her bir ülkede üniversitenin özgün bakış açılarından yola çıkarak, yükseköğretim sisteminin evrimindeki benzerlikler ve farklılıklar aranmıştır. Çalışma odağı, kamu ve özel yüksek öğrenim yaklaşımını dikkate alarak iki ülkenin eğitim sisteminin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Yükseköğretimdeki genişleme ve özelleştirme süreçlerinin analizinde gözlenen değişkenler; yükseköğretim kurumlarının niceliksel büyümesi; kamu ve özel kuruluşlarda kayıt ve erişim; yükseköğretim sisteminde sonuç; kamu finansmanı ve her iki ülkede de yükseköğretim için bazı programlar olarak saptanmıştır. Araştırma, Brezilya ve Türkiye'deki yükseköğretim sistemlerini tarihsel farklılıklar ve mevzuattaki ilgili düzenlemeler ile kapitalist bir mantıktan etkilenen yüksek öğrenim kurumlarının yeniden yapılandırılmasını doğrulamayı amaçlamıştır. Üniversitenin tarihsel yapılanmasının her iki ülkede karşılaştırılması, Brezilya'daki yükseköğretimdeki özel inisiyatifin orijinal varlığının Türkiye'den çok daha baskın olduğunu gösterdi. Bu, ilgili yükseköğretimde elitist ve kitlesel özelliklerin yanı sıra, kamu ya da özel bir ya da bir başka hukuki nitelikteki bir karşıtlığı gösterir. Karşılaştırılan değişkenlerin analizinde, özellikle 1990-2006 yılları arasında, her iki ülkede de yükseköğretimde daha büyük bir özelleştirme etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Universities and the Higher Education System are at the heart of the transformations stemming from neoliberal-privatist policies. Neoliberal privatization policies gained ground throughout the 2000s, despite resistance from some sectors of society. In contrast to this resistance, such political model has been adopted by many developing countries, such as Brazil and Turkey, which have experienced in the last decades a pressure to adopt privative policies in relation to Higher Education (HE), at the same time as they face challenges to meet the growing demand of students for this level of education and quality improvement that allows an effective democratization of opportunities at the higher level of education. In the midst of complex problems, one of the directions that can be identified is the articulation of the expansion of higher education with privatism. In this line, the present study analysed the expansion and privatization processes of the HE in Brazil and Turkey, seeking to investigate, from the point of view of the development of the public and private sphere, the progress of higher education that occurred between 1989 and 2016. The period covered in the analysis is justified to contemplate the vigor of neoliberalism in the two countries from the end of the 1980s, as well as changes in the referred Systems of Higher Education, particularly after the beginning of the mandate of the AKP Party government in the year 2002 and the second Government of Lula, in 2009. Starting from peculiarities from the original point of view of the university in each analysed country, similarities and differences in the evolution of Higher Education Systems were sought. The focus of the monitoring of Brazilian and Turkish higher education, in comparative analysis, focused the axes of approach in the public and private HE Having as unit of analysis the Higher Education System of the two countries, the methodology used fell on comparative education. In the analysis of the processes of expansion and privatism in the HE, the observed variables were the following: quantitative growth of HE institutions; registration and access in public and private establishments; conclusion in the Higher Education System; public funding, and some programs for HE in both countries. The research verified, among the systems in Brazil and in Turkey, higher education in the scope of differences in the historical formation of each Higher Education System and the respective adjustments, changes in the legislation and the potential reorganization of the HE establishments towards a logic induced by the capital. The comparison of the historical configuration of the university in both countries evidenced the original presence of the private initiative in the HE in Brazil much more dominant than in Turkey, signaling the protagonism of one and another legal nature, the public and the private one, besides characteristics more elitist or massed in the respective Higher Education System. In the analysis of the variables compared, especially between the years 1990-2006, there was a greater voracity of privatism in the HE of both countries.