Türkiye'de ve ABD'de ayrımcılık karşıtlığı bağlamında medya politikaları
Media policies in the concept of anti discriminatation in Turkey and USA
  1. Tez No: 514627
  2. Yazar: YILDIRAY KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
T24 'ün diğer haber sitelerinin aksine tıklanma kaygısı gütmediği sosyal medyada paylaşılan haberlerden ve haber seçimlerindeki farklılığından anlaşılabilmektedir. Yayın politikası olarak ayrımcılık karşıtlığını benimseyen ve Türkiye'de az görülen bir yayıncılık anlayışını temsil eden T24'ün topluma karşı sorumlu medya politikası bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı medyadaki ötekileştirme pratiklerinin tam tersi bir uygulamayı ifade eden ve barış gazeteciliğiyle benzer özellikler taşıyan bir medya politikası olarak T24'ün diğer medya kuruluşlarına göre daha kapsayıcı, birleştirici ayrımcılık karşıtı bir barış dili kullandığını kanıtlamaktır. Yapılan içerik analiziyle 3 ay boyunca web sitesinin Facebook sayfasında paylaşılan haberler rastlantısal bir biçimde seçilerek irdelenmiştir. Çalışma T24 haber sitesinin demokrasi bağlamında Türkiye'de ayrımcılık karşıtlığını toplumsal sorumluluk kuramı çerçevesinde işleyerek Türkiye'nin demokrasisine katkı sağlayabilecek bir model olabileceğini tartışmaktadır. Toplumda, demokrasinin sağlıklı olarak işleyebilmesi için şiddet, toplumsal karmaşa, suç unsurlarına medyada mümkün olduğunca az yer verilmesi konusunda hassasiyet göstermek gibi belli başlı uygulamaları olan T24, dünyada yükselen ırkçılık, İslamafobi, kutuplaşma kavramlarıyla medyanın günümüz siyasi konjonktüründe nasıl konumlanması gerektiğini göstermiştir. Yeni medyanın ırkçılığı arttırdığı, insanların kimliklerini ifşa etmeksizin cüretkâr söylemlerle toplumun hassasiyetleriyle oynaması ve bu hassas dengenin bu kadar kolay bozulabilecek ayarda oluşu, bu konunun sosyal sorumluluk kuramıyla irdeleniyor olmasını haklı çıkarmaktadır. Sonuç olarak T24 Haber Portalı'nın artan İslamafobi, Irkçılık ve Ayrımcılık bağlamında Türk demokrasisine katkı sunabilecek örnek medya politikaları olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contrary to other news sites, it is understandable that news media and social media are not interested in clicking, and the difference in news selections. Adopting the anti-discrimination policy as a broadcast and publishing concept representing a T24 against society responsible for media policy uncommon in Turkey are the subject of this article. The aim of this study is to prove that T24 is a more inclusive, unifying anti-racist language of peace than other media organizations, as a media policy that expresses an opposite application to the practice of othering in the media and is similar to peace journalism. Through the analysis of the content made, the news shared on the Facebook page of the website for 3 months was selected in a random fashion. T24 news site in the context of the study of democracy by manipulating the social responsibility theory of the anti-discrimination debate in Turkey could be a model that could contribute to Turkey's democracy. T24, which is one of the major applications in the society, such as showing violence, social chaos and sensitivity to the crime elements in the media as much as possible in order to enable democracy to function properly, T24 has shown how the media should be positioned in today's political conjuncture with rising racism, Islamophobia and polarization concepts. The new media justify racism, the fact that people play with bold rhetoric without revealing their identities, and the fact that this delicate balance is so easily deteriorated is being examined by social responsibility theory. As a result, T24 News Portal appears to be exemplary media politics that can contribute to Turkish democracy in the context of increasing Islamophobia, Racism and Discrimination.