Sağlık sektöründe çalışan kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları güçlükler: Kocaeli/Türkiye – San Diego/ABD karşılaştırması
Working life issues facing women in health sector in Kocaeli/Turkey-San Diego/USA
  1. Tez No: 526673
  2. Yazar: SERKAN GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kadınlar çalışma yaşamına katıldıkları andan itibaren genellikle ikincil işgücü durumunda kalmışlar ve bu durumun beraberinde getirdiği sorunlar ile çalışmışlardır. Sağlık sektöründe de durum farklı değildir. Bu çalışmada sağlık sektöründe çalışan kadınların sorunlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Kocaeli/Türkiye ve San Diego/ABD'deki farklı meslek gruplarından kadın sağlık çalışanlarına çoktan seçmeli/kapalı uçlu sorular ile araştırma yapılmış, sorunların benzerliği ve hangi ülkenin çalışma koşullarının daha iyi olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Türkiye'deki kadın sağlık çalışanlarının ücret, ayrımcılık, hakların kullanımı konusunda sorunları olduğu saptanmıştır. ABD sağlık çalışanlarının Türkiye'den daha iyi koşullarda çalıştığı tespit edilmiştir. Sağlık personeli sayısının arttırılmasının, doğum ve annelik dönemlerinde esnek çalışmanın sağlanmasının sorunun çözümünde etkili olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Women have remained as a secondary labor force since they joined the working life and have worked with the problems accompanied by this situation. The situation in the healthcare sector is no different. In this study, it is aimed to analyze the problems of women working in the healthcare sector. A survey was applied to woman healthcare workers from different occupational groups who work in Kocaeli/Turkey and San Diego/USA, and the similarities of the problems and which country has better working conditions were investigated. In the result of the research, it was found that woman healthcare workers have problems about salary, discrimination and use of rights in Turkey. It was also found that healthcare workers work in better conditions in USA than in Turkey. It is evaluated that increasing the number of healthcare workers and providing flexible working hours during maternity and motherhood periods would be effective to solve the problem.