Türk basınında kurum içi çatışmalar,basının kamusal görevleri açısından bir değerlendirme .1 Eylül- 31 Aralık 1995
  1. Tez No: 51463
  2. Yazar: İZLEM VURAL (KESKİN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk basınında kurum-içi çatışmaların, basının kamusal görevleri açısından değerlendirilmesini ve somut örnekler çerçevesinde bir durum saptaması yapılmasını amaçlamaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda çalışama beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, problemin tanıtılmasına, amacın ifade edilmesine, sayıltı ve sınırlılıkların sıralanmasına ve yöntemin betimlenmesine yönelik bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde basının kamusal görevleri ele alınmış, üçüncü bölümde ise, basında kurum-içi çatışmalara etki eden temel etmenler incelenmiştir. Dördünücü bölümde, Türk basınında kurum-içi çatışmaların odaklaştığı sorunların sistematize edilmesi yoluna gidilmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin en yüksek tirajlı gazetelerinden olan Hürriyet gazetesi ile Sabah gazetesinde yer alan köşe yazıları, 1 Eylül- 31 Aralık 1995 tarihi itibarıyla taranmış ve Türk basınındaki kurum-içi çatışmaların odaklaştığı sorunlar sınıflandırılmıştır. Yine bu bölümde, köşe yazarlarından örnekler verilerek sözkonusu sorunlar ile yazarların üsluplarına yansıyan farklı görüş açıları arasında birebir ilişkiler oluşturulmaya çalışılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise, yargı ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation aims at evaluating the institutional polemics in Turkish press in respect to the public duties of press in general. In the context of this aim, this dissertation consist of five parts. In the first part, introductive data relating to the problem, aim, method assumptions and limitations of the study are presented. In the second part, the public duties of the press are introduced. In the third part, the main factors which effect the institutional polemics are described. The aim of the fourth part is to classify the problems on which the institutional polemics of Turkih press are focused. In this regard, the articles of Hürriyet and Sabah, which are the national newspapers with the highest circulations, are examined between September 1995 and December 1995. As a result, the direct relationships between these problems and a variety of viewpoints are established via considering journalistic writing styles. In the last part, the judgement is expressed and the recommendations are listed.