Türkiye'de kamu yönetimi düşüncesinin gelişimi: Tarihsellik ve disipliner bağımlılık
The development of the idea of public administration in Turkey: Its historicality and disciplinary dependence
  1. Tez No: 514640
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL A. GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
?Türkiye'de Kamu Yönetimi Düşüncesinin Gelişimi: Tarihsellik ve Disipliner Bağımlılık? başlıklı bu çalışma da, kamu yönetimi düşüncesinin Türkiye'de izlediği gelişim süreci incelenmekte, bu konu tarihsellik ve disipliner bağımlılık kavramları çerçevesinde karakterize edilerek değerlendirilmektedir. Çalışma kamu yönetimi düşüncesinin gelişimini kuruluş yıllarından günümüze kadar olan süreci kapsayacak biçimde ele almaktadır.Tez üç bölüm üzerine inşa edilmiştir. Birinci bölümde genel olarak sosyal bilimlerin tarihsel arka planına bakılmakta ve sosyal bilimlerin tarihselliğine vurgu yapılmaktadır. İkinci bölümde düşünsel Batılılaşma sürecinin mekanizmaları üzerine yoğunlaşılmakta; Son bölüm ise, Türk kamu yönetimi disiplini üzerine bir bağımlılık analizi hakkında bir incelemeyi içermektedir. Tezin ilk iki bölümü teorik tartışmalar ile yapılandırılmış, üçüncü bölümde ise Türk kamu yönetimi yazını üzerine ampirik bir araştırma yapılmıştır. Ampirik araştırma bölümünde alanla ilgili beş temel dergi seçilmiş ve burada yayınlanan makaleler analiz edilmiştir. Bu dergiler Türk İdare Dergisi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Amme İdaresi Dergisi, Mülkiye Dergisi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi'dir. Adı geçen Dergilerde 1928-2000 yılları arasında yayınlanmış olan makaleler incelenmiştir.Tezin hazırlanmasında yöntem olarak özellikle tarihsel yaklaşımdan yararlanılmıştır. Tezin temel sorunsalı Türkiye'de kamu yönetimi düşüncesinin kurucu unsurları ve gelişim çizgisinin bütüncül bir yaklaşımla ortaya konulmasıdır. Bu tezin sonucu Türk kamu yönetimi düşüncesinin yabancı kamu yönetimi düşüncelerinin etkisi altında ilerlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study, titled ?The Development of The Idea of Public Administration in Turkey: Its Historicality and Disciplinary Dependence?, was undertaken to review and evaluate the evolution of public administration in this country with special emphasis on its main characteristics, historicality and disciplinary dependence. This study covers the whole period from the years of its foundation to the present day.The thesis is presented in three chapters. The first chapter aims at setting the historical background for social sciences in general, examining the historicality of social sciences. The second chapter concentrates on the mechanisms of the intellectual Westernization process. Last chapter is about Dependence Analyzing over Turkish public administration discipline. Whereas the first two chapters involve theoretical argumentation, the third chapter is an analysis built upon empirical research involving Turkish Public Administration literature, namely five major journals, including Türk İdare Dergisi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Amme İdaresi Dergisi, Mülkiye Dergisi and Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi which were published between the years 1928-2000.The thesis was developed using the historical method as a guide, and the main problematic is the exposition of a holistic approach to shed light on the founding and development of Public Administration in Turkey. The study confirms the ongoing influence of foreign Public Administration concepts on the development of Turkish Public Administration Idea.