Egemen demokrasi ve Rus dış politikasındaki uygulamaları
Sovereign democracy and its transformative effect on Russian foreign policy
- Tez No: 586774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞİMŞEK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Rusya Federasyonu'nda 2006'dan 2012 yılına kadar Rusya aydınları tarafından geliştirilmeye devam edilmiş olan“Egemen Demokrasi”kavramına odaklanan bu Yüksek Lisans tez çalışması,“Egemen Demokrasi”düşüncesinin Rusya'nın dış politikasında yansımalarını araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmada ilk olarak“Egemen Demokrasi”nin Rus düşünce tarihinin gelişimiyle bağlamsal ilişkisi tartışılacaktır. Bu bağlam üzerine inşa edilen Egemen Demokrasi kavramı, özellikle Rusya'nın Kosova, Güney Osetya ve Abhazya ve Kırım krizleri açısından incelenmeye çalışılacaktır. Türkiye'de literatür taraması yapıldığında, genel olarak Rusya Federasyonu özelinde“Egemen Demokrasi”ile ilgili çalışmaların daha çok özel alanlar ya da gündem maddelerinin değerlendirmesiyle sınırlı olduğu ve detaylı bir şekilde bu konuları ele alan bilimsel kaynakların çok az olduğu göze çarpmaktadır. Halihazırdaki örneklerin ise,“Egemen Demokrasi”kavramı etrafında Rusya'nın kamu yönetimi ve ulus içi siyasetinin ele alındığı fark edilmektedir. Devletin, dış politikasındaki değişimin açıkça belirginleştiği 1990'ların ikinci yarısından, Kırım krizi sonuna kadar devam eden süre zarfında, bir felsefi bakış açısı olarak Egemen Demokrasi kavramı etrafında Rusya'nın dış politikasını ilgilendiren krizlerle ilgili çalışma yok denecek kadar azdır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmayı hedefleyen bu çalışmada Rusya Federasyonu'nun iç ve dış politikasının“Egemen Demokrasi”açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Rus düşünce tarihinde“Egemen Demokrasi”nin yeri ve tarihsel gelişimi, İkinci bölümünde Yeltsin ve son bölümünde Putin döneminde“Egemen Demokrasi”açısından gelişmeler değerlendirilecek ve yine son bölümde Rusya Federasyonu dış politikasında önemli bir yere sahip olan“Egemen Demokrasi”fikrinin Rusya'nın dış politikasında Kosova, Güney Osetya ve Abhazya ve Kırım örnekleri üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Focusing upon Sovereign Democracy, which has been developed by Russian intellectuals in the Russian Federation in between 2006 and 2012, the thesis aims to envisage the implications of“Sovereign Democracy”in Russia's foreign policy. It is historical roots of Sovreign Democracy will be investigate in the historical development of the Russian Idea in order to demonstrate its ideatyional affect on Russia's foreign policy, especially its reaction against the cirisis namely Kosovo, South Ossetia, and Abkhazia and Crimea. The interest in academic literature in Turkey on Russia and Soverign Democray is limited by chosen items and ad-hoc agendas. It is understood that the limited literature on Soverign Democracy mostly focuses upon Russian domestic affairs, specificaly public administration. Most of the the limited literature does not engage in Russin Foreign Policy in between late 1990s which the change started to be visible and the Crimean crisis, within conceptional framework of Soverign Democracy. This Master Theisis revealing the domestic and foreign policy of the Russian Federation within conceptional framework of Soverign Democracy, aims to fill the mentioned gap in the literature. The space and the historical developmet of Soverign Democracy is anaysed in the first chapter, whereas the Boris Yeltsin and Vladimir Putin era are examined wihtin the conceptional framwork of Soverign Democracy. And last but not least, it is aimed to explore the Russian foreing policy with a sprecifically interest in Kosovo, South Ossetia and Abkhazia and the Crimean crises, within the conceptiona framwork of of Soveregin Policy.