Kalp yetmezliği hastalarına uygulanan rehabilitasyon programının yorgunluk, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of the rehabilitation program for heart failure patients on fatigue, quality of life and sleep quality
- Tez No: 514645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAŞALAN İZ, DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kalp Yetmezliği Hastalarına Uygulanan Rehâbilitasyon Programının Yorgunluk, Yaşam Kalitesi ve Uyku Kalitesi Üzerine Etkisi Amaç: Araştırma, kalp yetmezliği hastalarında yorgunluk, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerine hemşire tarafından verilen eğitimin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal-Metot: Araştırmanın örneklemini Isparta Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniklerine başvuran hastalardan olasılıksız-rastgele örneklem tekniği ile 40 hasta oluşturmuştur. Veriler hasta bilgi formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Hastalara ölçekler yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler, tanımlayıcı ve karşılaştırma istatistikleri kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı özelliklerde yüzdelik, ortalama, standart sapma kullanılırken, karşılaştırma istatistiklerinde parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of the Rehabilitation Program for Heart Failure Patients On Fatigue, Quality of Life and Sleep Quality. Aim The reserch was conducted in order to study the effect of the training given by a nurse on fatigue, quality of life and sleep quality among heart failure patients. Materials and Methods: A total of 40 paitients who consulted to the cardiology clinic of Isparta State Hospital were determined as the research sample through improbable sampling. The Data were gathered with patient information form, Piper Fatigue Scale, SF-36 Quality of Life Scale and Pittsburg Quality of Sleep Scale. Scales were applied to the patients through face to face interviews. The data obtained at the end of the research were evaluated through descriptive and comparative statistics. While percentage, mean, standart deviation were used for descriptive qualities, parametric and non-parametric tests were used for comparative statistics.