Akciğer kanseri olan hastaların, hemşirelerinin ve doktorlarının kemoterapi sonrası taburculuk eğitimi ile ilgili görüşlerinin q yöntemi ile incelenmesi
The analysis of opinions of lung cancer patients, nurses and doctors about discharge training after chemotherapy through q method
- Tez No: 514646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ÇETİNKAYA USLUSOY, DOÇ. DR. MEDET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma akciğer kanserli hastaların, hemşirelerin ve doktorların kemoterapi sonrası taburculuk eğitimi ile ilgili görüşlerinin Q yöntemiyle incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Isparta il merkezinde bulanan Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Onkoloji Kliniğinde ve Ayaktan Kemoterapi Kliniğinde bakım alan hastalar (n=60) ve bu hastalara tedavi veren hemşireler (n=25) ve doktorlar (n=25) ile Aralık 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla, hastalar, hemşireler ve doktorlar için ayrı ayrı hazırlanan sosyo-demografik verilerin bulunduğu veri toplama formlarının yanı sıra, literatürden yararlanılarak hazırlanan hastaların hemşirelerin ve doktorların önem sırasına göre sıralamaları istenen 10 adet taburculuk eğitimi ile ilgili konuların yer aldığı kartların sıralanmasına ilişkin veriler Q metodu (kart-sort tekniği) kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama, Ki-kare ve Fisher Kesin Ki-kare testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda hastaların yaş ortalamasının 61,91±7,27, doktorların yaş ortalamasının 27,56±1,78 ve hemşirelerin yaş ortalamasının 36±6,52 olduğu saptanmıştır. Öğrenme konularını sıralama durumuna göre doktor, hemşire ve hastalar arasında birçok konuda konulara atfedilen önem bakımından görüş ayrılıkları olduğu belirlenmiştir. Ayrıca hastaların cinsiyetlerine göre öğrenme konularını ilk sıraya yerleştirme durumları arasında anlamlı bir farklılık saptanmazken, kanserin evresine göre anlamlı derecede farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to analyze the opinions of lung cancer patients, nurses and doctors about discharge training after chemotherapy through Q method. The research is made in Suleyman Demirel University Research and Application Hospital oncology clinic to cancer patients receiving chemotherapy afoot (n=60) and, nurses (n=25 and doctors (n=25) giving treatment to them between the dates December 2014 – June 2015. The data is collected with data collection forms including sociodemographic data prepared distinctively for the patients, nurses and doctors along with 10 discharge training issues sorting, poised by the help of the literature, asked to the patients, nurses and doctors to array according to importance through Q method (cart – sort technique) by the researcher with a face to face meeting. In the analysis of the data frequency, percentage, arithmetic mean, Ki square and Fisher ecaxt Ki square tests are used. As a result of the analysis, it is determined that the age average of the patients is 61,91±7,27, the doctors' 27,56±1,78 and the nurses' 36±6,52. It is designated that in terms of sorting the training subjects, while some of the opinions of the patients, nurses and doctors are the same, some of the opinions are different. Furthermore, it is understood that while no reasonable difference is found between the gender and patients' putting the training subjects into the uppermost place, a significant difference according to the phase of the cancer is found out.