Serebral palsili çocuklarda üst ekstremite fonksiyonları ile oral motor fonksiyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between upper extremity functions and oral motor functions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 514647
  2. Yazar: ARZUCAN TOKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Toksal, A. Serebral palsili çocuklarda üst ekstremite fonksiyonları ile oral motor fonksiyonlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Estitüsü Nöroloji Fizyoterapistliği Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2018. Bu çalışmanın amacı; serebral palsili çocukların üst ekstremite fonksiyonları ile oral motor fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 5-12 yaş arasındaki, Kaba Motor Sınıflama Sistemi (KMFSS) skoru 1-2-3 olan 45 serebral palsili birey dahil edildi. Bireylerin üst ekstremite fonksiyonları, yutma fonksiyonları, çiğneme performansları, oral yapı ve fonksiyonları, beslenme şekilleri, beslenme davranışları, gövde kontrolleri değerlendirildi. Bireylerin bir adet bisküvi yeme ve 90 cc su içme süreleri kaydedildi. Bireylerin üst ekstremite fonksiyonları ile yutma fonksiyonları, beslenme şekilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Toksal, A. Assessment of the relationship between upper extremity functions and oral motor function in children with cerebral palsy. Hacettepe University Institute of Health Sciences Neurology Physiotherapy Program, Master Thesis, Ankara 2018. The purpose of this study is; The relationship between upper extremity function and oral motor function in children with cerebral palsy. Included were 45 cerebral palsy children aged 5 to 12 years with a Gross Motor Function Classification System (GMFCS) score of 1-2-3. Upper extremity functions, swallowing functions, chewing performance, oral structure and functions, nutritional behavior, nutritional behavior, body control were evaluated. It was recorded that the children were eating one biscuit and drinking 90 cc of water. There was no statistically significant relationship between upper extremity functions, swallowing functions and feeding patterns of children (p> 0,05).