Female genitourinary pain index'inin Türkçe versiyonunun kronik pelvik ağrılı kadınlarda kültürel adaptasyon, güvenirlik ve geçerlilik çalışması
Cultural adaptation, reliability and validity research of female genitourinary pain index Turkish version in women with chronic pelvic pain
- Tez No: 514669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Female Geniyourinary Pain Index NIH Chronic Prostatit Sympton Index modifiye edilerek oluturulmuştur. Kronik pelvik ağrılı kadınlarda ağrı, üriner semptomlar ve yaşam kalitesine etkisini hedef alan 3 ana bölüm ve 15 maddeden oluşan çok boyutlu bir semptom ölçeğidir. Çalışmamızın amacı Kadın Genitoüriner Ağrı İndeksi'nin Türkçe verisyonunun geçerlik ve güvenilirliğini araştırmaktır. 18-65 yaş arası en az 6 ay süreli kronik pelvik ağrısı olan, nörolojik, psikiyatrik, inflamatuar hastalığı ve enfeksiyon tablosu olmayan araştırmaya katılmaya gönüllü 63 hasta demografik değerlendirmeden sonra Mcgill-Melzack Ağrı Ölçeği (MAÖ), Ürogenital Distres Envanteri (UDI-6) ve Kadın Genitoüriner Ağrı İndeksi (KGAİ) ölçeklerini tamamladı. İç tutarlılık analizi sonucunda Cronbach's alpha katsayısı 0,8 olarak bulunmuş ve anketin yeterli güvenirlik düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Formun tekrarı yöntemine göre yapılan analizde ICC değeri 0,88 olarak bulunmuş buna göre anket yüksek güvenirlik düzeyine sahiptir. Anketin yapı geçerliği vardır ve 3 alt kategoriden oluştuğu gösterilmiştir. KGAİ anket sonuçları ile UDI6 anket sonuçları arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. KGAİ anketi ağrı alt kategori sonuçları ile MAÖ'nün nitelik ve şiddet alt kategorileri arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. KGAİ ölçeği ana dili Türkçe olan kronik pelvik ağrılı hastaların değerlendirmesinde kullanılabilecek güvenilir ve geçerli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Female Genitourinary Pain Index (F-GUPI) is developed by modifying the NIH Chronic Prostatitis Symptom Index (NIH-CPSI). F-GUPI is a multidimensional instrument for women with chronic pelvic pain includes 3 main subscales and 15 items for pain, urinary function and the impact on quality of life. The purpose of this study is to investigate the reliability and validity of F-GUPI Turkish Version. 63 patients, aged between 18-65 with complains in the pelvic region over 6 months without any neurological, psychological and inflammatory disease and volunteered to participate the study completed McGill-Melzack Pain Questionnaire (MPQ), Urogenital Distress Inventory (UDI6), Female Genitourinary Pain Index Turkish Version and a demographic information form. F-GUPI Turkish version showed good internal consistency with Cronbach's alpha coefficient of 0,8. Test-retest reliability found to be high with ICC value of 0,88. The questionnaire proved construct validity and contains 3 subscales. F-GUPI Turkish version scores correlated well with UDI6. Pain domain correlated well with MPQ. F-GUPI Turkish version is a valid and reliable tool for assessment of Turkish speaking chronic pelvic pain patients.