Türk sosyal güvenlik hukukunda isteğe bağlı sigorta
- Tez No: 51468
 - Danışmanlar: - -
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bireylerin geleceğinden emin olma ve özellikle hastalık, malûllük ya da yaşlılık gibi sosyal risklere karşı korunma gereksinimleri, onları bireysel ve toplu olarak önlem almaya zorlamıştır. Bu durum bir bakıma toplumlarda sosyal güvenlik konusunu gündeme getirmiştir. Ülkemizde sosyal güvenlik gereksinimi esas itibariyle sosyal güvenlik kurumları ile karşılanmaktadır. Bu bağlamda, ülkemizde sosyal güvenlik kurumlan olarak; Sosyal Sigortalar, T.C. Emekli Sandığı, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) ve 506 Sayılı Kanun'un geçici 20'nci maddesine göre faaliyet gösteren sigorta sandıklandır. Bu çalışmada, Türk Sosyal Güvenlik Hukuku 'nda İsteğe Bağlı Sigorta Uygulamaları yukanda sayılan sosyal güvenlik kurumlan kapsamında incelenmiştir. Böylece; zorunlu sigortalılık niteliğini yitirmiş ya da daha önce zorunlu sigorta kapsamında bulunmayanların sosyal güvenlik olanakları çalışmamızın kapsamını oluşturmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde konuya ilişkin tarihsel gelişim ile birlikte isteğe bağlı sigorta kavramı ele alınmıştır.ikinci bölümde ise isteğe bağlı sigortalılık niteliğinin kazanılması ilgili kanunlar çerçevesinde incelenmiş ve yapılan düzenlemelerin hukukî dayanağı, sebepleri, ilkeleri ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise isteğe bağlı sigortalılık niteliğinin son bulması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People both individually and socially are forced to take precautions to protect themselves against social risks such as illness, disability and aging. This need, in some way, created the concept of“social security”. In our country this need is fulfilled by social security institutions. These social security institutions are as follows: Social Insurance, Turkish Republic Retirement Fund, Social Security Institution for merchant; Craftsmen and independent workers (Bağ-Kur) and Funds that operate depending on the law 506 the temporarily article 20. In this study, the applications of voluntary social insurance according to the Turkish Security Laws have been taken into consideration in terms of the institutions mentioned above. In this study how the social security needs of people who have lost the compulsory security opportunities, and of those who have jobs that are not involved in the Social Security Laws are fulfilled were discussed. In the first section of the study, the historical background of the subject and voluntary social security as a concept were examined.In the second section, having voluntary social security qualifications was examined in terms of the related laws and also the legal bases, reasons, principles and the range of the arrangements were also focused on. In the lost section, how the voluntary social security procedure ends was explained.