Ebe ve hemşirelerin motivasyonunu etkileyen koşullar: Mersin ilinde bir çalışma
Midwife and nurses affecting motivation conditions: A study on Mersin
- Tez No: 514691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada hastanede görev yapan, ebe ve hemşirelerin motivasyonlarını etkileyen koşulların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mersin Şehir Hastanesi bünyesinde görev yapan 141 ebe, 209 hemşire olmak üzere toplam 350 çalışana 40 sorudan oluşan anket çalışması uygulanmıştır. Katılımcıların anket sorularına vermiş oldukları cevapların değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, ortalamaların analizi yöntemi ve hipotezlerin testi için bağımsız örneklem t testi, tek ve çift yönlü anova, korelasyon, regresyon analizi kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizinde ebe ve hemşireler toplu ve gruplara ayrılarak ayrı ayrı incelenmiştir. Toplu olarak incelemelerdeki amaç, genel olarak ebe ve hemşirelerin hangi motivasyon araçlarına önem verdiklerini saptamak ve bu motivasyon faktörlerinden etkilenme derecelerini yansıtmaktır. Gruplara ayrılarak yapılan incelemelerdeki amaç ise her grubun ( ebe ve hemşire) motivasyon faktörlerinden etkilenme derecelerini görmek ve varsa aralarındaki farkları tanımlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the conditions affecting the motivations of midwives and nurses working in hospitals. For this purpose, a questionnaire study consisting of 141 midwives and 209 nurses was carried out in Mersin City Hospital. In evaluating the responses of the participants to the survey questions; descriptive statistics, means of analysis of the means and T test for hypothesis testing. In the analysis of the data obtained as a result of the questionnaire, midwives and nurses were divided into groups and groups and examined separately. The purpose of the collective examinations is to determine which motivational tools the midwives and nurses generally attach importance to and to reflect the degree of their influence on these motivational factors. The aim of the studies that are done by separating into groups is to see the degree of being influenced by the motivation factors of each group (midwife and nurse) and to identify the differences between them if any.