Akademisyenlerin iş tatmininin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi ile öz yeterliliğin aracı rolü üzerine bir araştırma
A research on the effect of academicians' job satisfaction on organizational citizenship behaviour and the mediating role of self-efficacy
  1. Tez No: 514690
  2. Yazar: ANIL ALPSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, İstanbul'da faaliyet gösteren bir Vakıf Üniversitesi'nde görev yapmakta olan akademisyenlerin iş tatmin düzeylerinin örgütsel vatandaşlık davranışını etkileme düzeyleri ile sahip oldukları öz yeterlilik algısının bu ilişkideki aracı rolü test edilmektedir. Tez Çalışması 5 ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın giriş bölümüdür. İkinci bölüm, İş Tatmininin detaylı bir şekilde anlatılmasıdır. Üçüncü bölüm, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı bölümünün detaylı bir şekilde anlatılmasıdır. Dördüncü bölüm Öz Yeterlilik kavramının anlatılmasıdır. Beşinci bölüm araştırma ve analiz bölümüdür. Araştırmada kullanılan ölçekler; Minesota İş Tatmin Ölçeği, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği ve Öz Yeterlilik Ölçeği'dir. Araştırmada geçerli kabul edilerek analiz edilen anket sayısı 131 dir. Anket yöntemi kullanılarak toplanan verilerin analizinde IBM SPSS 24 programı kullanılmıştır. Araştırmada akademisyenlerin iş tatmininin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisinde öz yeterliliğinin tam aracı rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca akademisyenlerin iş tatmini, örgütsel vatandaşlık davranışı ve öz yeterliliğinin demografik bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığına dair hipotezler test edilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, açıklayıcı faktör analizi ve değişkenler arasındaki ilişki analizleri yapılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için ise; basit ve çoklu regresyon analizi, t testi, ANOVA testi vb. kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is tested that the level of job satisfaction of academicians working at a foundation university in Istanbul is related to their level of affecting organizational citizenship behavior and the mediating role of self-efficacy perception in this relationship. This thesis study consists of 5 main chapters. The first chapter is the introduction of the study. The second chapter is a detailed explanation of Job Satisfaction. The third chapter is a detailed explanation of Organizational Citizenship Behavior. The fourth chapter explains the concept of Self - Efficacy. The fifth chapter is the research and their analysis part. The scales used in this research are Minnesota Job Satisfaction Scale, Organizational Citizenship Behavior Scale and Self-Efficacy Scale. The number of questionnaires analyzed as valid in this research is 131. IBM SPSS 24 program was used in the analysis of collected data using survey method. In this research, self- efficacy was found to be a full mediating role in the effect of academicians' job satisfaction on organizational citizenship behavior. In addition, hypotheses have been tested that academicians' job satisfaction, organizational citizenship behavior and self- efficacy differ from some demographic variables. The validity and reliability analyzes of scales, explanatory factor analysis and relationship analysis between variables were realized. In order to test the research hypotheses; simple and multiple regression analysis, t test, ANOVA and similar tests have been used.