Bentik örnekleme araç ve gereçleri
Benthi̇c sampli̇ng tools and equi̇pment
  1. Tez No: 514716
  2. Yazar: FEVZİ KIRKIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Benhos'u oluşturan canlıların örnekleme yöntemleri bu örneklemede kullanılan aletler üzerinde durulmuştur.Tamamen literatür taramasına dayalı olan bu çalışmada , bentik canlıların substratum ile olan ilişkilerine göre bir örnekleme sistemi geliştirilmiştir. Bunlar ; epifauna örneklemesi , sığ gömülü fauna örneklesi ve derin gömülü fauna örneklemesidir. Örneklemelerde kullanılan en yaygın aletler iki grubta toplanmış olup, kalitatif ve kantitatif aletler olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sampling methods for the benthos and the equipments is being used in these were evaluated in the present study. This study is based completely on literature examination and sampling methods were considered according to the relations of the benthic organisms with the substrates they live. Sampling methods were classified as epifaunal sampling, shallow water burried organisms sampling and the deep water burried organims sampling. The most common equipments is being used in the samplings were considered as qualitaitve and the quantitative sampling equipments.