Apollonıus çemberleriyle frekans seçici yüzey uygulamaları
Frequency selective surfaces application with Apollonius circles
  1. Tez No: 514714
  2. Yazar: SEDA HABERGÖTÜREN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte artan veri trafiğini düzenlemek eskisinden daha zordur. Kablosuz iletişimde güvenliği sağlamak, büyük anten sistemlerini en ideal şekilde tasarlamak, girişimleri önlemek çok büyük önem kazanmıştır. Böyle durumlarda yüzeylerde elektromanyetik bir filtre kullanmak etkili bir çözüm olmaktadır. Frekans değerine bağlı olarak seçici karakteristik özellik gösteren bu elektromanyetik filtrelere frekans seçici yüzeyler denir. Geniş kullanım alanına sahip olan frekans seçici yüzeylerin fraktal yapıdaki tasarım örnekleri tek katmanda çok bantlı kullanım yapısıyla ideal bir kullanım sunmaktadır. Ayrıca fraktal frekans seçici yüzeyler kablosuz iletişimde düşük frekanslarda da kullanılırlar. Bu çalışmada Apollonius çemberleriyle iki farklı tasarım önerilmiş ve bunların simülasyon sonuçları incelenmiştir. Sonuçlara göre önerilen yapılardan biri çoklu bant çalışmalarında kullanılabilirken diğeri ise kablosuz iletişimde bant durduran kararlı bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
It is more difficult to manage the growing data traffic with the developing technology than before. It is very important to provide security in wireless communication, to design large antenna systems in the most ideal way, to prevent interference. In such cases, using an electromagnetic filter on the surfaces is an effective solution. These electromagnetic filters, which have selective characteristics according to the frequency value, are called frequency selective surfaces. The design examples of the fractal structure of the frequency selective surface with wide use area offer an ideal usage with multi-band usage in single layer. In addition, fractal frequency selective surfaces are also used at low frequencies in wireless communications. In this study, two different designs were proposed by the Apollonius circles and their simulation results were examined. According to the results, one of the proposed schemes can be used in multi-band studies while the other has a stable structure that stops the band in wireless communication.