Termoplastik boruların elektrofüzyon kaynağında dikiş kalitesini etkileyen faktörler ile uygulanan testlerin analizi
Analysis of factors influencing weld bead quality and tests applied in electrofusion welding of thermoplastic pipes
- Tez No: 243756
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Termoplastik borular, üstün özellikleri sayesinde kısa sürede tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde pek çok uygulama için uygun bir termoplastik boru malzemesi bulunmaktadır.Elektrofüzyon kaynağı özellikle basınçlı su ve gaz dağıtım hatlarında, polietilen boruların birleştirilmesinde kullanılır. Yöntem içlerinde direnç teli bulunan ekleme parçaları ile gerçekleştirilir. Birleştirme için gerekli ısı, füzyon süresi boyunca, direnç telinden elektrik akımı geçirilmesiyle sağlanır.Bu çalışmada öncelikle termoplastik boru sistemleri ve elektrofüzyon kaynağı tanıtılmıştır. Daha sonra bu kaynak yöntemi farklı kaynak parametreleri kullanılarak polietilen borular üzerinde uygulanmış, tahribatlı testler yardımıyla dikiş kalitesi araştırılarak sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoplastic pipes, thanks to unique features, in a short period of time, have gained popularity all over the world. Today, for most applications, at least one suitable thermoplastic pipe can be found.Electrofusion welding, is used especially in pressurized water and gas distribution lines, for joining polyethylene pipes. This method includes use of electrical resistance wire embedded special fittings. The heat required for fusing is supplied by electrical current passing through the wire.In this study firstly a brief information about thermoplastic piping systems and electrofusion welding was given. Secondly, using different parameters, welding method was applied on polyethylene pipes. Finaly, weld bead quality was researched by means of destructive tests and results were analysed.