Hidrolik pres imalinde kaynaklı birleştirmelerin etüdü
The Study of welding in hydraulic press production
  1. Tez No: 128560
  2. Yazar: CAN ÖZDİRİKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
QZET Hidrolik pres imalatında, karışım gazlan ortamında ergiyen özlü elektrotla yapılan gazaltı kaynak yönteminin (MAGM) nihai ürün kalitesini doğrudan etkilemesi ve kullanım oranının yüksek olması gözonüne alınarak yapılan bu çalışmada^ ilk olarak sözü edilen yöntem genel hatlarıyla incelenmiş ve buna ilişkin kaynak parametreleri etkileyici yönleriyle birlikte açıklanmıştır. Bunu izleyen bölümde, kaynak işleminin iş akış planı hazırlanmış ve çalışmanın daha sonraki bölümleri bu paralelde sürdürülmüştür. Bu akış içerisinde her bir aşama için öncelikle kuramsal bilgiler verildikten, sonra uygulama örneklerine geçilmiş ve bunlar ayrıntılı, olarak irdelenmiştir. Uygulama örnekleri olarak“H”,“C”ve kolonlu tip hidrolik presler ile hidrolik depolar ve borular incelenmiştir. Çalışmanın deneysel bölümünde ise^ MAGM gazaltı kaynak yöntemi kullanılarak farklı ilave teller ile hazırlanan kaynak dikiş numuneleri çekme testine ve mikro yapı incelemesine tabi tutulmuş ve hidrolik pres imalatına uygunlukları değerlendirilmiştir. St - 52 malzemeden hazırlanan numunelere yapılan testler sonucunda, test edilen farklı ilave teller içerisinde Oerlikoa Fluxofil 3 1 (AWS standartında E70T-5) fislü kaynak telinin mekanik değerlerinin ve nüfüziyetinin özellikle kalın saçların kullanıldığı hidrolik pres gövde imalatına uygunluğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hidrolik pres, MAGM kaynağı, özlü tel, karışım gaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study deals with the theoretical and practical aspects of the usage of the MAGM welding in hydraulic press production. In the first section, the MAGM welding method is visited in the viewpoint of the effects of the welding parameters on the product quality. The following section presents the task flow plan off the welding process with the iteration between theory and the application on the examples of“H”,“C”and“Column”type presses, hydraulic tanks and pipes. In the experimental section, the St - 52 material weld samples with different welding wires are evaluated by the mechanical test and by microstructure analysis. The results indicated the suitability of Oerlikon Fluxofil 31 (E90T-5 in accordance with AWS Standard) in press frame production, especially in thicker material, due to mechanical and penetration properties. Keywords : Hydraulic press, MAGM welding, flux cored wire, mixture gas XI