Tek tesirli yapışma bağlantılarının hasar davranışları üzerine termal yaşlanma etkilerinin araştırılması
Thermal aging effect on the strength of single lap jointed composite plates
  1. Tez No: 514741
  2. Yazar: NAZİF SATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, tek tesirli yapışma bağlantılarının hasar davranışları üzerine termal yaşlandırma etkileri deneysel yöntemlerle araştırılmıştır. Deneysel çalışmada numuneler yapıştırıcı kalınlığı 0,2 mm 0,4 mm, 0,6 mm ve elektrikli fırın yardımıyla 75℃, 100℃, 150℃ sıcaklıklara 2, 4, 6, 8 saat süreyle maruz bırakılmış, oda sıcaklığında soğumaya bırakılmış ve daha sonra statik çekme yüküne tabi tutulmuştur. Termal yaşlandırma işlemi sonrası elde edilen veriler termal yaşlandırmaya tabi tutulmayan numunelerle karşılaştırılmış ve termal yaşlandırma etkileri grafik ve tablolarla ortaya konmuştur. Deneysel çalışma sonucunda termal yaşlandırmanın bağlantının mukavemetini arttırdığı görülmüştür. En iyi sonuçlar ise 100℃ ve 2 saat fırınlanma süresinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal aging effect on failure loads of the single lap jointed composite plates was determined with experimental study. The composite plates were joined with different adhesive thickness 0,2 mm, 04 mm, 0,6 mm and these plates were exposed to the different temperature 75℃, 100℃, 150℃ and to the different times 2, 4, 6, 8 hour in an electrical oven. At the end of thermal aging process, these plates were loaded with axial tensile load. The failure load of thermally aged specimens results were compared to un-aged specimens results. As a result of these studies, the thermal aging effect on the strength of single lap joints was determined. According to the this study thermal aging effect increased the mekanic result of the single lap jointed composite plates. Best resullt of this study got from the 100℃ and 2 hours speciemens.