3D yazıcı ile üretilmiş polimer parçaların yapışma performansının Taguchi yöntemiyle optimize edilmesi
Optimization of adhesion performance of 3D printed polymer parts by Taguchi method
  1. Tez No: 964230
  2. Yazar: FATİH YETİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda teknolojik olarak büyük gelişmeler gösteren eklemeli imalat yöntemi, yaygın imalat teknikleri ile karşılaştırıldığında önemli üstünlüklere sahiptir. Eklemeli imalat ile üretilen parça boyutları, teknolojik nedenlerden dolayı belirli sınırlar içerisinde kalmaktadır. Eklemeli imalat ile üretilen parçaların sonradan birleştirilmesi boyutsal sınırlamaları aşmanın önemli bir çözümüdür. Endüstride kullanımı gittikçe artan yapıştırma bağlantıları diğer bağlantı tekniklerine göre üç boyutlu baskı malzemelerin birleştirilmesinde daha pratik çözümler sağlamaktadır. Bu çalışmada, Eriyik Yığma Modelleme teknolojisi (Fused Deposition Modeling, FDM) kullanılarak Polilaktik Asit (PLA) ve Akrilonitrit Bütadien Stiren (ABS) filamentten üretilmiş plakaların yapışma performansı tek tesirli yapıştırma bağlantı geometrisi kullanılarak çeşitli üretim parametrelerine göre araştırılmıştır. Tek tesirli yapıştırma bağlantılarının üretiminde, üç farklı epoksi yapıştırıcı (DP460, Loctite 9492, Loctite 9466) kullanılmıştır. PLA ve ABS plakalar, farklı doluluk oranlarında (%50, %75 ve %100) ve farklı raster (tarama) açı kombinasyonlarında (0°, 0°/90°, 45°/45°) üretilmiştir. Deneysel çalışma Taguchi L18 deney tasarım yöntemine göre planlanarak çekme testi numuneleri üretilmiştir. Üretim parametrelerinin deneysel sonuçlara etkisi Taguchi ve ANOVA analizleriyle yorumlanmıştır. Çekme deneyleri sonucunda maksimum hasar yükü 1989 N, minimum hasar yükü 916 N olarak bulunmuştur. Deneyler sonunda elde edilen hasar yükleri ve çalışmada kullanılan parametreler arasındaki ilişki regresyon analizleri ile modellenmiştir. Çalışma sonunda, FDM-üç boyutlu (3D) baskı polimerlerin yapıştırma bağlantılarında, üretim parametrelerinin hasar yüküne etkisi belirgin bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The additive manufacturing technique, which has developed technologically in the last years, has considerable superiority when it is compared to conventional manufacturing methods. The part sizes manufactured by additive manufacturing are within certain limits owing to technological constraints. The joining of parts produced by additive manufacturing is an important solution to break dimensional restrictions. Adhesive joints, which are gradually increasing their usage in the industry, offer more feasible and practical ways of joining three-dimensional printed materials than other joining methods. In this work, the adhesion performance of sheets fabricated from Polylactic Acid (PLA) and Acrylonitride Butadiene Styrene (ABS) filaments by using Fused Deposition Modeling (FDM) technology was researched with respect to different fabrication parameters using a single-lap adhesive joint geometry. In the production of single-lap adhesive joints, 3 different epoxy adhesives (DP460, Loctite 9492, Loctite 9466) were employed. PLA and ABS sheets were fabricated with different infill ratios (50%, 75% and 100%) and various raster angle combinations (0°, 0°/90°, 45°/45°). The experimental work was designed in accordance with the Taguchi L18 experimental design method and tensile test samples were produced. The effects of the production parameters on the experimental results were commented by Taguchi and ANOVA analyses. At the end of the tensile tests, the maximum failure load was determined as 1989 N and the minimum failure load as 916 N. The relationship between the failure loads calculated at the end of the experiments and the parameters employed in the study was modeled via regression analyses.