Olta ile kalamar avcılığında kullanılan yapay yemlerin avcılığa olan etkisi
Effects of the artificial baits on squid angling fisheries
- Tez No: 514747
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, ekonomik değerinin yüksek olması ve olta dâhil çeşitli av araçları ile etkin bir biçimde avlanması mümkün olan Kalamarın (Loligo vulgaris, Lamarck, 1798), olta ile yapılan avcılığında daha etkin sonuçlar elde edilebilmesi amacı ile yapılmıştır. Denemeler Ege Denizi'nin orta doğusunda gerçekleşmiştir. Çalışmada aynı olta üzerinde 5 farklı renkte (kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve beyaz) kalamar zokası kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre kırmızı renkli kalamar zokaları av üzerinde en etkili renk olara belirlenmiştir (p < 0.01). Genel linear model sonuçlarına göre dolunay dönemindeki ışık parlaklığının av üzerinde pozitif etkileri olduğu ortaya çıkmıştır (p < 0.01). Mavi ve yeşil zokalar dışında kalan renkler arasındaki farklar istatistiksel olarak ayırt edicidir. Bunun yanı sıra yakalanan kalamarların dorsal manto uzunlukları ile zoka renkleri arasında bir bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Squid (Loligo vulgaris, Lamarck, 1798) fisheries is being done efficiently with various fishing gears including angling and because of its high economical value therefore this study has been done for getting more effective results on squid angling fisheries. Operations has been realized at Middle Eastern area of the Aegean Sea. Five different colors of jigs (red, blue, green, orange and white) were used together in same angle. According to one-way analysis of variance results, red jigs were found to be the most efficient in squid capturing (p < 0.01). General linear model results proved that lunar brightness of full moon phase showed positive effects to squid catching (p < 0.01). The differences between jigs were statistically significant except between blue and green. In addition, the relationship between dorsal mantle length of captured specimens and color of jigs were not significant.