Postpartum dönemdeki annelerin uyku kalitesi ile emzirme öz-yeterliliği arasındaki ilişki
Relationship between sleep quality and breastfeeding self-efficacy of mothers in postpartum period
- Tez No: 514750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, postpartum dönemdeki annelerin uyku kalitesi ile emzirme öz-yeterliliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2 Ocak-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde doğum yapan, araştırmaya dahil edilme kriterlerini kapsayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 128 anne oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce gerekli etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar tarafından ilgili literatür temel alınarak hazırlanan annelere yönelik tanıtıcı bilgileri içeren kişisel bilgi formu, uyku kalitelerini belirlemeye yönelik Postpartum Uyku Kalitesi Ölçeği ve emzirme öz-yeterliliklerini belirlemeye yönelik Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, postpartum 2-6. haftada olan annelerden randevu talep edilerek evlerinde yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, iki grup ortalamaları karşılaştırması için Student's t Testi, ikiden fazla grup ortalamaları karşılaştırması için One Way ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc test olarak Tukey testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada Postpartum Uyku Kalitesi Ölçeği'nin Cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı.86, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin Cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı ise .93 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada annelerin Postpartum Uyku Kalitesi Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamalarının“33,57±11,26”, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği'nden aldıkları puan ortalamalarının“46,82±14,89”olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptive to determine the relationship between sleep quality and breastfeeding self-efficacy of mothers in postpartum period. The research population consisted of 128 mothers who gave birth in Mersin City Training and Research Hospital, Obstetrics and Pediatrics Hospital between January 2-May 27, 2018, met the inclusion criteria and agreed to participate in thisresearch. Before the data collection tools were applied in the research, necessary ethics committee approval and institutional permission were obtained. The data of the research have been collected by using personal information form containing descriptive information for mothers prepared by the researchers based on the related literature, the Postpartum Sleep Quality Scale to determine sleep qualities and the Breastfeeding Self-efficacy Scale to determine breastfeeding self-efficacy. Data collection tools, postpartum 2-6. weekly mothers were asked to make an appointment and were interviewed face-to-face at mother's home. The data obtained were evaluated descriptive statistics, Student's t test for two-group means of comparison, One Way ANOVA for more than two groups mean comparison, and the Tukey test as a post hoc test in multiple comparisons. The Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between two continuous variables. The Cronbach alpha internal consistency coefficient of the Postpartum Sleep Quality Scale was .86, and the Cronbach alpha internal consistency coefficient of the Breastfeeding Self-efficacy Scale was .93. In the study, it was found that the mean scores of the Postpartum Sleep Quality Scale of the mothers were 33,57 ± 11,26 and the mean scores of the Breastfeeding Self-efficacy Scale of the mothers were 46,82 ± 14,89.