Bir abkant preste değişken hızlı tahrik sistemi uygulaması: Enerji verimliliği ve ekonomik analizi
Variable speed drive application on a press brake: Energy efficiency and economic analysis
  1. Tez No: 514753
  2. Yazar: OLGUN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VOLKAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalışmada, hidrolik sistemlerde değişken hızlı pompa tahrik sistemleri (DHTS) ele alınmıştır. Klasik sabit deplasmanlı bir pompanın kullanıldığı bir hidrolik sistemde pompa hızını sistemin debi talebine göre kontrol ederek elde edilebilecek enerji tasarruf miktarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla, bir deney düzeneğinde, farklı yük ve debi koşullarında elektrik motorunun enerji sarfiyatını bulmak için bir dizi deneyler yapılmıştır. Sonuçlar örnek çalışma olarak bir abkant pres çalışma çevrimine uygulanmış ve değişken hızlı ile sabit hızlı tahrik konseptlerinin farklı çalışma şartları altında bir çevrim sonucunda elektrik tüketimleri belirlenmiştir. Ayrıca, sabit hız tahrikli (SHTS) bir abkant presin değişken hızlı sisteme dönüştürülmesi durumu için ekonomik analiz yapılmıştır. Ekonomik analizde, farklı çalışma koşullarını temsil eden 3 farklı senaryo oluşturulmuş ve analizler her senaryo için tekrar edilmiştir. Sonuç olarak, bir pres çevrimi için DHTS'nin %4 ila %19 enerji tasarrufu sağladığı bulunmuştur. Ayrıca DHTS'nin sağladığı enerji tasarrufunun en az olduğu senaryoda bile geri ödeme süresi 38 Ay, iç verimlilik oranı %45 ve net bugünkü değer 23.090 TL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the variable speed drive in hydraulic systems (VSDS) has been investigated. It was purposed to determine the amount of the energy that will be saved when the drive speed is controlled as per flowrate demand of the system in a traditional hydraulic system in which a fixed displacement pump is used. For this purpose, several tests were performed on a test rig to find the electricity consumption of the motor under variable load and flowrate conditions. Results were implemented to a press brake's cycle as a case study. Besides, economic analysis were made for a case that a press brake with fixed speed drive system (FSDS) is modified to VSDS and were repeated for 3 different annual operation scenerios. In conlusion, it was found that energy saving ratio of VSDS is between %4 and %19 for one press cycle. In the scenario that the VSDS gain is least, pay-back time, rate of repayment and present value worth were calculated as 38 months, %45 and 23.090 TL respectively.