Algılanan ana baba tutumlarının duygusal empati üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the influence of perceived parental attitudes on emotional empathy
- Tez No: 514759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin algılanan anne baba tutumları ile duygusal empati oluşumu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma için seçkisiz örneklem yöntemi ile belirlenmiş olan 100 üniversite öğrencisinin verileri incelenmiştir. Araştırma değişkenlerine ilişkin veri toplamak amacıyla anket çalışması yürütülmüş olup, katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Anne Baba Tutumları Envanteri”ve“Empatik Eğilim Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma, karşılaştırmalı betimleyici ve ilişkisel veri analizlerini kapsayan nicel bir çalışmadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, demografik değişkenler bakımından üniversite öğrencilerinin algılanan anne baba tutumları ve empatik eğilim skorlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Ayrıca, demokratik anne ve demokratik baba tutumlarının empatik eğilim ile anlamlı ve pozitif yönlü ilişkisi olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonuçları doğrultusunda, anne tutumlarının üniversite öğrencilerindeki duygusal empatik eğilimi etkilediği bulunmuştur. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin psikososyal iyi oluşları hakkında fikir verebilecek empati değişkeninin ailesel faktörler bağlamında ele alınması açısından katkı sağlayabilecek bulgular sunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between perceived parental attitudes and empathic tendencies of university students. For this research 100 randomly selected university students filled out survey forms for analyzing research variables. Measurement instruments used for data collections included as“Demographic Information Form”,“Parental Attitudes Test”, and“Empathic Tendencies Survey”. This research was conducted with quantitative methods including descriptive, comparative, and correlational analyses. Based on the findings of the research, both perceived parental attitudes and empahic tendencies were found as significantly different in terms of demographic variables. Additionally, significant and positive correlation was found between democratic parenting attitudes and empathic tendencies. Predictive relationship was also found between maternal attitudes and empathic tendencies of the participants. The results of this study is prominent in terms of providing recent data about psychosocial well being of university by examining empathy and parenting attitudes. Further studies may be needed for expanding the results with different groups of participants.