Psikolojik açıdan cinsellik, cinsiyet rolleri ve özsaygının incelenmesi
Examination of psychological aspects of sexuality, gender roles and self-respect
  1. Tez No: 514760
  2. Yazar: ALEYNA MANDIRALI YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, erişkin bireylerde, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsiyet kalıpyargıları, özsaygı ve cinsel kompulsiyonları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma için 178 katılımcının anket çalışmasında vermiş olduğu yanıtlar değerlendirilerek değişkenler karşılaştırılmıştır. Araştırma değişkenlerini ölçmek için kullanılan ölçüm araçları“Demografik Bilgi Formu”,“BEM Toplumsal Cinsiyet Rolleri Envanteri”,“Cinsiyet Rollerine İlişkin Kalıpyargı Ölçeği”,“Coopersmith Özsaygı Ölçeği”ve“Cinsel Kompulsiyon Ölçeği”dir. Araştırma, betimleyici ve karşılaştırmaları içermekte olup, homojen dağılmayan demografik değişkenlerin karşılaştırılması için parametrik olmayan varyans analizi yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, demografik değişkenler bakımından, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsiyet kalıpyargıları, özsaygı ve cinsel kompulsiyon değişkenleri ve ilgili alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Ayrıca, araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde, cinsel kompulsiyon alt boyutlarından“Cinsel dürtüleri kontrolde başarısızlık”alt boyutunun erkeksilik rolü ve erkeksi kalıpyargılar tarafından anlamlı bir biçimde yordandığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçların, cinselliğin psikolojik olarak değerlendirilmesinde, erkeklik rolünün cinsel davranışlardaki psikopatoloji ile ilişkisi olan bir değişken olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu bağlamda, ilerleyen dönemlerde yapılacak olan uygulamalarda kadın ve erkeklerin cinsel işlevselliğinin değerlendirilmesinde söz konusu bulguların katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship among gender roles, gender stereotypes, self-respect, and sexual compulsions of adults. 178 adult participants were recruited for this study to fill out the survey forms. Measurement instruments for access data regarding research variables included as“Demographic Information Form”,“BEM Gender Roles Inventory”,“Gender Stereotypes Questionnaire”, Coopersmith Self-Esteem Inventory“, and ”Sexual Compulsions Questionnaire". The research included descriptive and comparative analyses for answering research questions as well as verifying hypotheses. However, non-parametric comparison analyses were used for the demographic variables which were not distributed normally. Based on the findings of the study, significant differences were found in gender roles, gender stereotypes, self-esteem, and sexual compulsions in terms of demographic variables. Additionally, predictive relationship among failure to control sexual impulses subscale, masculinity, and masculine stereotype subscales. The findings of the study showed that there is a significant relationship between sexual functioning and gender roles as well as stereotypes. Thus it can be seen as prominent in terms of being contributive for further research and applications regarding interventions about male and female sexuality.