Climate change policies of Germany, China, the United Stated and Turkey: A comparative analysis
Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin iklim değişikliği politikaları: Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 514793
  2. Yazar: EBRU OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin iklim değişikliği politikalarını incelemekte ve akabinde Paris Anlaşması öncesi ve sonrası olarak karşılaştırmalı bir perspektif sağlamaktadır. Öz araştırma sorusu, iklim değişikliği rejiminin oluşumunda tetikleyici noktalarına ilişkin, iklim değişikliği politikalarının Paris Anlaşması öncesi ve sonrası nasıl şekillendiğidir. Bu soruya ilişkin, bu tezin ana argümanı ülkelerin iklim değişikliği politikaları işbirlikçi ya da engelleyici olarak tanımlanabilirse de, bu tez iklim değişikliği politikalarının iç, ekonomi, çevre ve enerji önceliklerini, hem de diğer ana aktörlerle ilişkilerini yansıttığıdır. Bu tez yedi ana ilişik bölüm sağlamaktadır. Giriş bölümünü takiben, ikinci bölüm küresel iklim değişikliği rejimi konusunda bir analiz içermektedir. İzleyen bölümlerde, Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin iklim değişikliği politikaları ayrı ayrı karşılaştırmalı bir perspektif sunmak için araştırılacaktır. İzleyen bölüm, araştırmalardan bir sonuç bölümü sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the climate change policies of Germany, China, the United States and Turkey and subsequently provide a comparative perspective on climate change policies before and after the Paris Agreement. The core research question is how policies on global climate change were shaped before and after the Paris Agreement, regarding their triggering points during the process of shaping recent environmental regimes. Regarding this question, the main argument of this thesis is that even climate change policies of countries could be categorized into cooperative and obstructive policies, this thesis argues that climate change policies of countries reflect domestic, economy, the environment, and energy priorities of countries, as well as, their external relations with major players in global climate change regimes.This thesis provides an analysis compromising of seven main chapters. Following the Introduction chapter, the second chapter will covers an analysis of global climate change regime. In the subsequent chapters, the policies of Germany, China, US and Turkey are explored separately in order to provide a comparative analysis. The subsequent chapter will demonstrate a conclusion chapter from explorations. The subsequent chapter will demonstrate a conclusion chapter from explorations.