İşsizlikle mücadeleye yönelik sosyal politikalar içinde mesleki eğitimin yeri ve Türkiye'deki önemi
- Tez No: 51479
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ZÜHTÜ ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bir ülkede, çalışma arzusuna ve çalışabilme gücüne sahip olanların genel olarak o ülkenin işgücünü oluşturduğu kabul edilir. İşgücü, bir ülkede ekonomik kalkınmanın temel unsurlarından biridir. Çünkü ekonomik kalkınma, tüm üretim kaynaklarının, dolayısıyla işgücünün de en etkin ve verimli bir şekilde üretimde kullanılmasıyla mümkün olur. Çoğu kez, bir ülke ekonomisinin yapısı yada işleyişinden kaynaklanan bazı aksaklıklar ve olumsuzluklar nedeni ile işgücünün tamamı üretimde kullanılamaz yani istihdam edilemez. îşte bu aksaklıklar ve olumsuzlukların ortaya çıkardığı sorunlardan birisi de işsizliktir. Geniş anlamıyla işsizlik, çalışma arzusunda ve çalışabilme gücünde olan kişilerin tüm çabalarına rağmen ekonomide iş bulamaması durumudur. İşsizlik, birey, aile ve toplum yönünden ekonomik ve sosyal birçok sorunu beraberinde taşıyan bir olgudur. İşsizlik ile mücadelede kuşkusuz ekonomi politikaları öncelik ve önem taşır. Ancak işsizlik, sosyal yönleri ve önemli sakıncaları bulunan bir olgudur. Bu nedenle Sosyal Politika'nın da ilgi alanına girmekte, Sosyal Politika'nın da öncelikli konularından birini oluşturmaktadır. Sosyal politika araçlarından bir kısmı işsizlik sorunu ilesavaşımda, işsizliğin birey, aile ve toplum üzerindeki olumsuzluklarını azaltmak yada ortadan kaldırmak amacını güder. Sosyal Politika'nın araçlarından bazıları ise işsizlikle savaşımda ekonomi politikalarına yardımcı olur, yani işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunur. Bu bağlamda, Sosyal Politikalar kapsamında mesleki eğitim hizmetleri özellikle bazı işsizlik türlerinde sorunun çözümüne küçümsenemeyecek katkılar sağlayarak yardımcı olur. Mesleki eğitimin amacı bireyi bir meslek sahibi yapmak, o meslekle ilgili gerekli bilgi ve becerileri bireye kazandırmaktır. Mesleki ve temel eğitim düzeyi yükseldikçe işsizlik oranının düştüğü görülür. Yapılan araştırmalar, istihdam kapasitesindeki gelişmeden öncelikle ve büyük ölçüde vasıflı işgücünün yararlandığını, yan vasıflı işgücünün bunu izlediğini ve vasıfsız işgücünün ise bu gelişmeden hemen hemen hiç pay almadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, ülkenin değişen şartları ve ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitimin geniş kitlelere kazandırılması gerekir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde mesleki eğitimin önemi büyüktür. Özellikle genç işsizlere sahip olan gelişmekte olan ülkeler için işsizliğin yarattığı olumsuzluklar daha da önem taşır. Bu nedenle, Sosyal Politikaların işsizlikten en çok etkilenen gençlere, engellilere, kadınlara, göçmenlere yönelik mesleki eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını ve etkinleştirilmesini hedeflemesi gerekir. Türkiye'de mesleki eğitim hizmetleri doğrudan veya dolaylı olarak devlet tarafından yürütülmekle birlikte, işverenler, sendikalar, üniversiteler, gönüllü kuruluşlar, dernekler ve odalar, esnaf ve sanatkârlar gibi kişi, kurum ve kuruluşların da mesleki eğitim faaliyetleri bulunur. Ülkenin gelişmesi açısından ekonominin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte işgücü yetiştirilmesinin önemi doğrultusunda, kalkınma planlarında ve çıkartılan kanunlarla mesleki eğitime büyükönem ve yer verilmiştir. Ancak Türkiye'de mesleki eğitim sisteminin güçlü yönlerine rağmen, mesleki eğitim veren kurum ve kuruluşlar ile işgücü piyasasının ihtiyaçları arasında bir ilişki kurulamaması yönünde olumsuzluklar bulunmaktadır. Bu nedenle işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun meslek seçimi konusunda meslek danışmanlığı hizmetleri sağlanmalı, mesleki eğitim sistemleri ile işgücü piyasası arasında sıkı bir bağ kurularak bilgi akışı sağlanmalı, mümkün olduğunca daha geniş kitlelere mesleki eğitim imkanı sağlanmalı, istihdam edilen işgücü işverenler tarafından yeni teknolojilere uyum sağlayabilmeleri için sık sık eğitime tabi tutulmalı, mesleki eğitim sisteminin işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda esnekleştirilmesine çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is accepted that, the people who have working potential and working willingness create labour force of a country. Because of the reason that economical development is only possible if the production resources are used efficiently so is labour force that is why labour force is one of the main points of the economical development. Generally, the whole potential of labour force can not be activated because of the negativeness of economical structure and function of a country. That is why unemployment is one of the problem created by these negativeness. General meanings of unemployment is impossibility finding a job for the people who have working potential and working willingness. Unemployment is an object that brings about a lot of economical and social problems in personal life, family life, and social life. Undoubtedly, economic policy takes the first place in coping with the unemployment, but unemployment is an object which has many undesirable points. That is why it takes place in one of the preliminary subjects of social policy. Some of the means of social policy aims at decreasing or abolishing the negative influence of unemployment in personal life, family life and social life in coping with the unemployment in the other meaning it solves the problems of unemployment. In this way, professional training service in social policy helps solving the problems of some kinds of unemployment. It is clearlyseen that the unemployment rate decreases as long as the quality of professional and basic training rate increases. The investigations show that qualified labour force could not get any benefit from the development of employing capacity. That is why it is necessary that professional training should be expanded largely in society. According to the changing situations and needs of a country. Especially in developing countries like Turkey the importance of professional training is required greatly. The negativeness is brought about by unemployment, is very important for the developing countries which have young unemployed people. That is why social policies should aim at activating the professional training among the young generation, the crippled, the women and the immigrators who are affected by the unemployment. Although the professional training service is carried out by the government directly or indirectly the employers, the unions, the universities, associations, arts and crafts have training service as well. Professional training has been given a very important place in development plans and law in order to train qualified labour force which satisfies the economical needs of our country. Although Turkey has got effective professional training system, there are negative points between the associations and the labour force needs because of the inaccurate relationship. For this reason, The professional advising service should be provided in order to choose right professions which require the needs of labour market. By settling an active cooperation between the professional training system and labour market, a data exchanging link should be provided and the possibility of professional training system should be served largely. The employees should be trained by the employers in order to adapt themselves to the new technology. The professional training system should be suited according to the needs of labour market.