Senaryonun kreatif yolculuğu; Yayın platformlarının dizilerin senaryo yazım sürecine etkisi
The creative journey of the script; The sequence is the scenario creation process, the effect of broadcasting platforms
  1. Tez No: 514813
  2. Yazar: ZULFİYE TUTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDUN NİZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küresel bir iletişim biçiminde olan internet yedi gün yirmi dört saat dünyanın her yerinde bilgiye ulaşabilme imkânı sağlamasının yanında iletişim, eğlence, haberleşme, araştırma gibi diğer birçok ihtiyacını karşılayarak, ileri bir teknoloji haline dönüşmüştür. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan internet elbette ki yayıncılık alanını da etkilemiş ve artık yayıncılığın temeli haline gelmiştir. Bu gelişmeler ışığında yeni yayın platformu olarak televizyon sektöründe büyük değişikler yaşanmasına neden olmuştur. İnternetin imkânları ile oluşturan ve iletilebilen sayısız içerikleri sayesinde insanlar boş zamanlarını doldurabilmekte, eğlenceli vakit geçirebilmektedir. Artık bütün kitle iletişim araçları internet üzerinden yayın yapabilmektedir. İnternetin bu avantajı kullanıcı sayısının artması ile birlikte melez bir tür olarak sürekli bir ilerleme kaydetmektedir. Özellikle eğlence içeriklerinin yoğun olarak takip edildiği bu ortam insanlara rahatlama hissi vermektedir. Sosyal medya, mizah sayfaları, televizyon, gazete, radyo ve tüm kitle iletişim araçlarının internette yer alması ve kullanım oranlarının gün geçtikte artış göstermesi, insanların zamanla tek bir ortam kullanacaklarının sinyalini vermektedir. Geleneksel televizyon yayıncılığı etkileyen bu gelişmeden diziler de nasibini almıştır. Çok büyük bütçelerle ve reyting kaygıları ile hazırlanan ve belirli içerikle sunulan televizyon dizileri yerine, televizyon dizilerine göre internet platformu için daha düşük bütçelerle çekilen internet dizileri yapımcılar için daha cazip bir ortam olarak görülmüştür. Türkiye'de 2017 yılında 'Masum' dizisi ile yayın hayatına başlayan internet dizilerinin izler kitle tarafından her an her yerde ve istenilen zaman diliminde ve istenilen her türlü araçla ulaşılabilirliği ve en önemlisi içerik seçimi özgürlüğünden dolayı sektörde yeni bir çığır açmıştır. İnsanlar kullandıkları akıllı telefonlar sayesinde internete ulaşım ve internette bir şekilde var olabilme olanağına kavuştuktan sonra artık sadece profesyonel yapımcılar değil başta sinema ve TV üniversite öğrencileri olmak üzere, neredeyse herkes tarafından artık internet dizisi çekilebilmektedir. Amatör çalışmalardan profesyonel çalışmalara birçok internet dizisi üretilmiştir. Tezin temel noktasını yayıncılık sektöründeki bu yeni gelişme oluşturmaktadır. Tezimiz geleneksel televizyon dizileri ile internet dizilerinin senaryo üretim süreci perspektifinden karşılaştırılması üzerine bina edilmiştir. Bu çalışmada İçerik(Tema,öyküleme), mekan ve karakter, maliyet, yapısal özellikler, hedef kitle gibi senaryonun temel öğelerinden yola çıkılarak senaryoların bu öğeler bağlamında farklılıkları analiz edilmiştir. Sonuç olarak dizilerin senaryolarında yapılan içerik incelemesinde; platform değişikliğinin temel senaryo prensiplerine etki etmediği ancak öyküleme ve işleyiş farklılıklarını doğurduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet, which is in the form of global communication, has become an advanced technology, covering the needs of communication, entertainment, communication, research and many other needs in addition to providing the opportunity to access information all over the world for 24 hours and 24 hours. The Internet, which is indispensable in everyday life, has also affected the publishing field and has become the basis of publishing. This has led to major changes in the television industry as a new broadcasting platform in the light of these developments. Thanks to its numerous contents that can be created and transmitted through the possibilities of the internet, people can spend their leisure time and have fun. All mass media now broadcast on the internet. This advantage of the Internet is making a steady progress as a hybrid species with an increasing number of users. Especially, this environment where entertainment contents are followed closely gives people a feeling of relaxation. The fact that social media, humor pages, television, newspapers, radio and all mass media are taking place on the internet and usage rates increase day by day signals that people will use a single medium over time. These developments, which affect traditional television broadcasting, have also received effect. Rather than television series prepared with very big budget and rating concerns and with specific content, internet series, which is lower budgeted for the internet platform than television series, is seen as a more attractive environment for the producers. Turkey in 2017 'innocent' series traces of starting Internet array with broadcasting by the masses anytime anywhere and anytime period and any desired vehicle availability and opened a new era in due sector the most important content freedom of choice. Once people have reached the point of being able to access the internet via the smartphones they use, they are no longer the only professional producers, but the internet series can now be withdrawn by almost everyone, especially cinema and TV university students. Amateur studies have produced many internet series with professional work. The basic point of the thesis is this new development in publishing sector. Our thesis is based on the comparison of traditional TV series and internet series from scenario production process perspective. In this study, the differences of the scenarios in the context of these items are analyzed by starting from the basic elements of the scenario such as Content (Theme, narration), space and character, cost, structural features and target audience. As a result, in the content review made in the scenario of the series; it turns out that the platform change does not affect the basic scenario principles, but leads to differences in narration and functioning.