Demokratik eğitim ilkelerinin 1968 ilkokul programına yansıması
- Tez No: 51483
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEKİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, demokratik eğitim ilkelerinin 1968 İlkokul Programına. ne ölçüde yansıdığım ve ilkokullarda yeterince uygulanıp uygulanmadığını saptamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için ilkokul programı bütün boyutlarıyla (amaç, içerik, öğretme-öğrenme süreci, ders dışı etkinlikler, değerlendirme) irdelenmiş ve öğretmenlerin bu ilkeleri sınıfta uygulama düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin demokratik tutumlannda cinsiyet, unvan ve mesleki kıdemlerinin ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak ve uzman kanısı alınarak hazırlanan demokratik tutum ölçeğine faktör analizi uygulanmıştır, ölçeğin güvenirliği test edilerek evrendeki tüm ilkokullarda çalışan 135 öğretmene uygulanmıştır. Demokratik tutum ölçeği aracılığı ile elde edilen veriler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi ve t- testi teknikleriyle çözümlenmiştir. Demokratik eğitim ilkelerinin programın bütün boyutlarında yer aldığı ve öğretmenlerin bu ilkeleri uygulamada benzeşim içinde oldukları gözlenmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda öğretmenlerin demokratik tutumlannda cinsiyet, unvan ve hizmet yılı değişkenleri yönünden bir farklılaşma görülmemiştir. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The general aim of this research was to ascertain to what extent the democratic education principles of the 1968 Elemantary School Programme were reflected in dhe curriculums of the elementary schools in the province of Çanakkale and whether they were being adequately implemented. To discover this, all aspects of the elementary school programmes were examined closely, including aims, content, learning-teaching process, extra curricular activities and examinations, and the teachers' degree of application of these principles was determined to what extent the teacher's position, seniority and sex affected their democratic attitudes was also investigated. This research was contacted using the Survey Technique. After consulting the literature on this subject and taking the opinions of experts in the field, an analysis factor was applied to a Democratic Attitude Scale which had been prepared and after being tested for accuracy a survey was carried out among all the 135 Elementary School teachers in the area. The data which was obtained by means of the Democratic Attitude Scale was analysed using variance analysis and t-test techniques to determine frequency, percentage, mean and standart deviation. In this way, the space given to democratic education principles in all aspects of the school programmes and how closely these were applied by the teachers was observed and evaluated. In comparing the results it was found that there was no variation in the democratic attitudes of the teachers accounted for by differences in position, sex or years of service. viii