Tarihsel gelişim içinde kadın figürünün yorumu
  1. Tez No: 51484
  2. Yazar: DİLEK HASRA ÇETİNDERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AKYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadın ilkel ana tanrıçadan, günümüze sanatçıların sık sık kullandığı bir tema olarak tarih boyunca hep gündemde kalmıştır. Daha ilkçağda kadının toplumsal önemi fark edilmiş bereket ve doğurganlık sembolü bir inancın yansıması olan“Ana tanrıçalar”yaratılmıştır. Hıristiyanlık dininin doğuşu ile kucağında İsa'yı taşıyan kadının kutsal imgesi, yüzyıllar boyu süren bir gelenek olmuştur. Resim geleneği dünyasal konulara yönelince, kadın cinsel bir nesne, seyirlik bir varlık olarak resim sanatında yer almaya başlamıştır. Kadın seyirci erkeklerin açlığını gidermek için, çıplaklığını, cinselliğini sunan seyirlik bir nesnedir artık. Kadının modern toplumlara özgü bir kişiliği de yosmanın gerçekliğinden başka bir şey değildir. Güzellik bakımından saf ama hafif meşrep kadınlar erkeği ölüme götürecek güzelliği, bir vampiri simgeler. Ve erotizmin vazgeçilmez unsurudur.
Özet (Çeviri)
Women, from the ancient times to nowadays was kept popular as an object which is frequently used by the artists. Even in the first age, the social importance of women was noticed and the“Mother Goddesses”which are the reflection of a belief that is a symbol of abundance and prolificacy was created. With the birth of Christianity; the holy symbol of the women who carries the Jesus in her embrace was became a tradition which continues for centruies. As the direction of the tradion of art to the worldly subjects, women was placed in the art as an sexual object and spectacle existance. After that, women is an object which presents its sexuality and nudity in order to safisfy the man's hunger. On of the personality of women which belongs to modern society is nothing more than a reality of a prostitute. The beatiful but frivoluos women symbolize the vampire and the beauty that takes the man to death. And it isth unabondoned element of erotism.