Televizyon haber programlarında gerçekliğin sunumu
  1. Tez No: 51482
  2. Yazar: BERRİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVEND KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET insanoğluyla birlikte var olan gerçeklik olgusu ve bu gerçekliği yansıtma çabası, geçmişten günümüze kadar, hem sanat hem de iletişim biçimleriyle ele alınmıştır. İlkçağlarda, mağara duvarlarına çizilen resimlerle anlatılan dış dünya, sanat ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte doğrudan aktarılma olanağı bulmuştur. Fotoğrafla başlayan ve sinemayla devam eden doğrudan yansıtma işlevi, televizyonun iletişim ortamına girmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Günümüzde televizyon, gerek doğası gerekse teknik özellikleriyle, gerçeği oluştuğu ortamdan alarak ve çoğaltarak, bir başka zaman ve mekana aktarmayı başarmıştır. Bu aktarımın anında gerçekleştirilmesi de televizyona özgü bir özellik olarak kabul edilmiştir. Televizyonun doğası nedeniyle sürekli yinelediği“canlılık”ve“anındalık”olguları, televizyonun ilettiği mesajların daha da gerçek olarak algılanmasına yol açmaktadır. Olayları meydana geldiği anda aktarabilme özelliğine sahip olan televizyon, bir anlamda gerçeklik ideolojisi yaratma yolundadır. Televizyonda iletilecek mesaj, çeşitli program türleri aracılığıyla aktarılır. Televizyonun en gerçekçi program türü ise haber programlarıdır. Gerçeği olduğu gibi aktarmayı amaçlayan haber programlarında iletilecek mesaj, görüntüsel anlatım öğeleri ile düzenlenmekte ve sunulmaktadır. Programlarda kullanılan görüntüsel anlatım öğeleri; aydınlatma, renk, çekim ölçekleri, çekim açıları, hareket, mekan, grafik öğeler ve ses'dir.“Televizyon Haber Programlarında Gerçekliğin Sunumu”adlı bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. ivBirinci bölümde, gerçeklik olgusu ele alınarak, gerçeğin sanat ve iletişim biçimlerine nasıl yansıdığına değinilmiştir. Daha sonra televizyonun doğası, dili, anlatım özellikleri ve içeriği (haber programlar) ele alınarak, gerçekliğin bu araçta nasıl bir işlev gördüğü incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yöntem hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmanın evren, örneklem ve verilerine ilişkin açıklamalar bu bölümde yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise elde edilen veriler, sayı ve yüzde olarak çizelgelere aktarılmış, elde edilen bulgular, ilk bölümdeki çalışma amaçları doğrultusunda yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise araştırmanın kısa bir özeti verildikten sonra, elde edilen sonuçlar bu bölümde açıklanmış ve yargıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reality fact, have existed with humankind and the effort to reflect this reality have been considered both in its art and communication manners from past to day. In the antiquities, the external world which was described with the pictures drawn on the cave walls, has found direct transmissions oppurtunity with the improvement of art and communication technologies. The direct transmission function, which has started with photography and has continued with cinema, has become more comm^i since television entered into communication enviroment. Today television, with both its nature and technical specification, has managed to transfer to another time and space taking out reality from the location occured and reproducing. The fact that this transmission has been realised instantly, is accepted a specification for television. The“Liveliness”and“Continuity”functions, that television always repeats because of its nature, cause the messages to be perceived more real. Television, which has the capability of transferring events just as they are happening.in a sense, is on the way of creating a reality ideology. The message to be transferred on television is transferred by different program kinds. The most realistic kind of program of television is news programs. The message to be transmitted on news programs which aim to transmit the reality barely is arranged with visual narration elements and presented. The visual narration elements used in the programs are; Light, colour, shooting angles, shooting shot, movement, space, graphical elements and sound. The study called“Presentation of Reality on Television News Programs”has four main parts. In the first part, having been considered the reality function, it has been mentioned how reality reflects art and communication manners. viThen, having been considered television's nature, language,narration specifications and content (news programs), it has been searched how reality works in this media. In the second part of the study, some information about method was given. The explanation related to the research's universe, sample and data were given in this part. In the third part of the study, the data obtained were transferred into the charts as number and percent, the findings obtained were interpretted in accord with the first part's aims. In the last part of the study, after a short summary of the research, results obtained were explained and decided. Vll