Uzaktan öğretimde kullanılan ders kitaplarının biçimsel özellikleri (Anadolu Üniversitesi işletme ve iktisat fakülteleri örneği)
  1. Tez No: 51486
  2. Yazar: SEÇİL BANAR TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1980 yılından önce farklı şekillerde uygulanmaya çalışılan ancak basan elde edilemeyen uzaktan öğretimin Türkiye'deki geçmişi 65 - 70 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Ancak uzaktan öğretim sistemine göre eğitim veren ilk kalıcı uygulama, Açıköğretimin başlama tarihi olan 1982 yılında görünmektedir. Bu tarihte, uzaktan lisans eğitimi veren, İktisat ve İş İdaresi bölümleriyle eğitime başlanan Açıköğretim Fakültesi 1993 yılında değişikliğe uğramış, İşletme ve İktisat Fakülteleri durumuna getirilmiştir. Bu çalışmada, uzaktan eğitim yapan İşletme ve İktisat Fakülteleri ders kitaplarının içerdiği bilgilerle olduğu kadar görsel düzenlemesiyle de öğrencilerin dikkatini çekip çekemediği ve biçimsel özellikleri bakımındaki gerekli niteliklere sahip olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, uzaktan öğretimin önemi ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. Uzaktan öğretim sisteminde kullanılan malzemelerin neler olduğu ve sistem içinde önemli yeri olan basılı ders malzemelerinin biçimsel, tipografîk ve görsel unsurları yine bu bölümde ele alınmıştır. ikinci bölümde ise yapılan çalışmanın yöntemi üzerinde durulmuş, anket uygulaması ile ilgili aşamalar sırasıyla verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın bulgularına ve bunların yorumlarına yer verilmiştir. Çalışmanın bulguları; araştırma grubunun özellikleri, yazı ile ilgili bulgular, görsel unsurların kullanımı ile ilgili bulgular, kağıt kalitesi ile ilgili bulgular, renk kullanımı ile ilgili bulgular ve genel tasarım ile ilgili bulgular olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca anket sorularına verilen cevaplar, ortalama değerlerden hareketle yorumlanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde yapılan araştırma kısaca açıklanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda ders kitaplarında öğrenciler tarafından yapılması istenen değişiklikler öneriler başlığı altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The past of distance education in Turkey which is not a successful application until the years of 1980' s has been established 65 or 70 years ago. The starting date of well-organized and serious distance education application is 1982, which is the establishment of the Open Education Faculty at Anadolu University. At that time, the Open Education Faculty had two programs, Business and Economics, but these programs names have changed in 1993 as The Faculty of Business and The Faculty of Economics. In this study, it is searched that whether the visual structures of the books in the Faculties of Business and Economics are enough in terms of format and student's learning behavior or not. In the first chapter, the importance and necessity of distance education have been examined. Also what the learning materials, and the forms, typographical and visual characteristics of books which are so important in distance education are explained. In the second chapter, the method of enquiry and study have been considered. And the stages of study have been listed. In the third chapter, the results and their interpretations have been given. The results are explained following heading; the characteristics of the students' group, the results on letter, the uses of visual characteristics, paper quality, the uses of color and general design. Also, the average values, which are calculated using students' answers, are shown. In the final chapter, the study has been summarized, and the suggestion, which are determined by taking note of students' wishes, are brought up. IV