Ortaokul milli tarih programının değerlendirilmesi
- Tez No: 51487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSAN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
OZET Bu araştırmada, İlköğretim İkinci Kademe Okulları ile Ortaokullarda uygulanmakta olan Milli Tarih programına ilişkin olarak, alan öğretmenlerinin görüş ve önerileri, belirli bağımsız değişkenler açısından saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma,“giriş”,“yöntem”,“bulgular ve yorumlar”,“özet, sonuç ve öneriler”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde kuramsal bilgilere yer verilerek problem ortaya konmuştur. Yöntem bölümünde, araştırmanın gerçekleştirilmesinde yapılan çalışmalar açıklanmıştır. Bulgular ve Yorum bölümünde, alan öğretmenlerinin programa ilişkin görüş ve önerileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Özet, sonuç ve öneriler bölümünde ise, araştırmanın kısa bir özeti yapılmış, bulgulara dayalı sonuçlara yer verilmiş, daha sonra kişisel önerilerde bulunulmuştur. Araştırma, 1994-1995 öğretim yılında, Eskişehir il merkezinde bulunan 27 ilköğretim okulu, ortaokul ve bünyesinde ortaokul bulunan liselerde görev yapan tarih öğretmenlerinin yargısal verilerinin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, tarama modelinde desenlenmiştir. Verilerin toplanmasında anketten yararlanılmıştır. Veri toplama aracı, ilgili alanyazın taranarak ve ilgili uzmanlara danışılarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, x2 (kay kare), C (Contingency) katsayısı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi olarak da.05 alınmıştır. Yapılan veri analizlerinden sonra şu sonuçlara varılmıştır: 1-Uygulanmakta olan Milli Tarih Programı, genelde yararlı ve uygun değildir (%67.7). 2-Program, amaçlar, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme boyutları yönünden yeniden düzenlenmeli ve uygulama içinde sürekli geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, we have sought to determine, in terms of certain independent variables, the opinions and suggestions of the teachers who are engaged in the teaching of the National History Programme in the second phase schools of primary education and in secondary schools. The research consists of four parts which are entitled“Introduction”,“The Method”,“The Findings and the Analyses”, and“Summary, Conclusion and Suggestions”, respectively. In the introductory part of the study, we have tried to introduce the problem vis-â-vis the theoretical background. In the methodological part, the specific work carried out for the research has been described. In the part concerning the findings and their analysis, we have attempted to unearth the views and suggestions of the teachers in the field regarding the current programme. Finally, in the concluding part, the research has been briefly summarized, and the conclusions which are based on the findings have been discussed. This is followed by a presentation of the personal suggestions of the researcher. The research has been performed through an evaluation of the data comprising the opinions of the history teachers, in the educational term of 1994-1995, in 27 primary education schools, secondary schools, and high schools with an additional secondary phase in their constitution in the city centre of Eskişehir. The research has been designed on the basis of a survey model. The data required have been gathered through interviews. Furthermore, the related literature has been surveyed and the experts on the subject have been consulted. In analysing the data, frequency, percentage, x2 (chi square), and the c (contingency) coefficient figure have been used, and the level of meaningfulness has been fixed at.05. The analyses of data have led to the following conclusions: 1-The national History Programme in force is generally neither useful nor appropriate (67.7%). 2-The Programme should be re-organized in terms of Purposes, Contents, Learning-Instructing Processes and Evaluation, and be kept open to continual development and improvement through its application. vm