Davranışsal inhibisyon sistemi ve davranışsal aktivasyon sisteminin yeme bozuklukları ve duygusal yeme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of behavioral inhibition and behavioral activation system in relationship between feeding disorders and emotional feed
- Tez No: 514869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Davranışsal İnhibisyon ve Davranışsal Aktivasyon Sisteminin Yeme Bozuklukları ve Duygusal Yeme ile İlişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Üsküdar Üniversitesi'nde öğrenim gören gönüllülük esasına göre katılan 300 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara Davranışsal İnhibisyon Sistemi (DİS)/Davranışsal Aktivasyon Sistemi (DAS) ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Yeme Tutumu Testi (YTT) uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmış olup verilerin analizinde, frekans dağılımları oluşturulmuş, normallik dağılımlarında Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U ve Spearman's RHO analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; Davranışsal İnhibisyon ve Davranışsal Aktivasyon Sisteminin Yeme Bozuklukları ve Duygusal Yeme ile arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Duygusal yeme puanları yüksek olan bireylerin, davranışsal aktivasyon sistemi puanlarının da yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between behavioral inhibition and behavioral activation systems of individuals and eating disturbances and emotional eating. The sample of the study constitutes 300 people, participated on a voluntary basis while studying at the Üsküdar University. Analyzes of the data obtained from the study were made using SPSS 22.0 program. In the analysis of the data, frequency distributions were formed and Shapiro-Wilk, Mann Whitney-U, and Spearman's RHO analyzes were used in normality distributions. According to the results of the research; behavioral inhibition and behavioral activation systems have been shown to have a significant positive relationship with emotional eating. Individuals with high scores of emotional eating had also high scores of behavioral inhibition and behavioral activation systems.