The mediating role of behavioral activation and behavioral inhibition system on the relationship between perfectionism and eating attitudes
Davranışsal aktivasyon ve davranışsal inhibisyon sistemlerinin mükemmelliyetçilik ile yeme tutumları arasındaki ilişkide aracı rol
- Tez No: 565357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yeme bozukluklarına neden olan etmenlerle ilgili literatürde pek çok çalışma bulunmasına rağmen, bu rahatsızlıkların ortaya çıkış nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Yeme bozukluklarının nedenlerinin saptanması için yeme tutumlarının incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı yeme tutumları ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide davranışsal aktivasyon ve inhibisyon sistemlerinin rolünü incelemektir. Bu amaçla yaşları 18 ile 30 (M= 21.31, SD= 2.30) arasında olan 349 (147 Erkek, 202 Kadın) üniversite öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Yeme tutumları Hollanda Yeme Tutum Anketi ile değerlendirilmiş, mükemmeliyetçilik kişilik özelliği ise Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sistemlerinin değerlendirilmesinde ise Davranışsal İnhibisyon Sistemi/Davranışsal Aktivasyon Sistemi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre davranışsal inhibisyon sisteminin kendine yönelik mükemmeliyetçilik ile duygusal yeme arasındaki ilişkide aracılık ettiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte davranışsal aktivasyon sisteminin kendine yönelik mükemmeliyetçilik ile dışsal yeme arasındaki ilişkide aracılık ettiği hem de sosyal içerikli mükemmeliyetçilik ile dışsal yeme arasındaki ilişkide de aracı değişken rolü olduğu bulunmuştur. Sonuçlar mevcut literatür doğrultusunda tartışılmış, araştırmanın güçlü ve sınırlı yanları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies about eating disordersin literature, the etiology of these disorders has not been fully understood. In order to determine the causes of eating disorders, eating attitudes are needed to be examined. The aim of this study is to investigate mediating role of behavioral activation and behavioral inhibition systems on the relationship between eating attitudes and perfectionism. For this aim, 349 (147 Male, 202 Female) university students aged between 18 and 30 (M = 21.31, SD=2.30) participated in the study. As measurement, Dutch Eating Behaviour Questionnaire, Multidimensional Perfectionism Scale and Behavioral Inhibition System / Behavioral Activation System Scale were used. According to the results of the study, it was seen that behavioral inhibition system has a mediator role on the relationship between self-oriented perfectionism and emotional eating. In addition, it was found that behavioral activation system has a mediator role on the relationship between self-oriented perfectionism and external eating, and also it has a mediator role on the relationship between socially prescribed perfectionism and external eating. The results are discussed in the light of the current literature, the strengths and limitations of the study are indicated.