Açık inovasyon kavramı ve etkileri üzerine bir uygulama
Open innovation concept and an implementation on effects
- Tez No: 514868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz rekabet ortamında işletmeler; hızla değişen rekabet ortamına ayak uydurabilmek ve sürdürülebilirliklerini sağlamak için inovasyona önem vermek zorunda kalmışlardır. Ancak rekabette öncü olmayı sağlayan inovasyonun oluşumundaki artan Ar-Ge maliyetleri nedeniyle, işletmeler yeni arayışlara yönelmiştir. İnovasyon faaliyetlerinde dışa açılarak işbirliğine gidilmesi açık inovasyon kavramının doğmasına neden olmuştur. Bu çalışma, Denizli'de faaliyet gösteren firmaların açık inovasyona olan yaklaşımlarını incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; küreselleşmeyle birlikte inovasyonun tanımından başla-nılarak, inovasyon türleri, inovasyonun işletme açısından önemi, inovasyon kaynakları ve inovasyon stratejlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde; inovasyon sürecinin evrimine değinilmiş ve açık inovasyon kavramına giriş yapılmıştır. Kapalı inovasyondan açık inovasyona geçiş süreci, açık inovasyon türleri, açık inovasyon uygulamaları, açık inovasyonun sağladığı avantajlar ve açık inovasyon uygulamalarında karşılaşılan zorluklar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; Denizli'de açık inovasyon faaliyetlerini uygulayan işlet-melere yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında işletmelerin inovasyon faaliyetleri, inovasyon projeleri ve ekonomik performansları incelenmiştir. Toplanan araştırma verileri çalışma sonunda sunulmuş, elde edilen verilen değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In current competition, companies have had to give importance to innova-tion in order to keep up with the rapidly changing competitive environment and to ensure their sustainability. However, due to the increased R&D costs of the innovation that led to the pioneering innovation, businesses are turning to new quests. Opening out and cooperating in innovation activities led to the concept of open innovation. This study is designed to examine to open innovation approaches of firms operating in Denizli. This study is prepared as three chapter. In the first chapter; at the beginning definition of innovation with globali-zation, types of innovation, innovation in terms of business, innovation sources and innovation strategies. In the second chapter; the evolution of the innovation process mentioned and lead in open innovation concept. The transition process from closed innovation to open innovation, open innovation types, open innovation practices, advantages of open innovation and difficulties in open innovation applications are explained. In the third chapter; Qualitative research has been carried out by using face-to-face interview method on enterprises operating in open innovation activities in Denizli. In the coverage area of study, open innovation activities of enterprises, innovation projects and economic performances of the enterprises were examined. The collected research data were presented at the end of the study and the results obtained were evaluated.