Şizofreni ve bipolar afektif bozukluk tanısıalmış hastalara bakım veren kişilerde kaygı durumu vemizaç-karakter ilişkisi
- Tez No: 514889
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET GİRİŞ: Kronik psikiyatrik hastalıkların tedavisinde hasta yakınları ile işbirliği çok önemlidir. Hasta yakınlarında ortaya çıkan bozulmalar, etkilenmeler doğal olarak tedavi sürecini olumsuz olarak etkileyecektir. Hasta yakınlarının kronik seyirli psikiyatrik hastalıklarda yerinin önemi klinisyenler tarafından vurgulansa bile bu konuda yapılan çalışma sayısı bu vurgunun önemiyle orantılı görülmemektedir. AMAÇ: Bu çalışmada şizofreni ve bipolar afektif bozukluğu tanısı konan hastalara bakım verenlerin, durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile mizaç karakter özellikleri arasındaki ilişkiye bakılması amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamızda 34 şizofren hasta yakını, 34 bipolar bozukuk hasta yakını ve 37 kişilik sağlıklı kontrol grubuna, Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (DSKÖ I-II), Hamilton Depresyon Ölçeği (HDDÖ), Cloninger'in Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) uygulandı. BULGULAR: Spielberger'in durumluk ve sürekli kaygı puanlarınının hem şizofreni yakınlarında hem de bipolar bozukluğu yakınlarında normallerden daha yüksek olduğu görüldü. Şizofreni yakınlarında SDKÖ-I'nin puanı ile MKE ZK ve KA puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif, KY arasında negatif ilişki olduğu bulundu. Bipolar bozukluk yakınlarında DSKÖ-I puanı ile MKE ZK puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulundu. Şizofreni yakınlarında; DSKÖ-II'nin puanı ile MKE ZK, SE ve KA puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif, KYarasında negatif ilişki bulundu. Bipolar bozukluk yakınlarında DSKÖ-II puanı ile MKE ZK ve KA puanları arasında anlamlı pozitif, KY arasında negatif ilişki bulundu. SONUÇ: Bu bulguların ışığında, kronik seyirli hastalıklarda bakım verenlerin, klinisyenler tarafından, kaygı açısından daha dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In the theraphy of the chronic psychiatric diseases coorperating with the patient's caregiver's is very important. The disruptional and influenced appears in patient's caregiver's will naturally affects the treatment process negatively. Even the importance of the patient's caregiver's positions in chronic survey of psychiatric diseases has been emphasized by clinicians the studies which have been carried out in this subject do not seem to be in ratio with this emphasis. AIM: In this study is to investigate the relation between the state-trait anxiety and temperament and character of the caregivers of patients, who have been diagnosed with schizophrenia or bipolar affect disorder. STAFF-METHOD: In this study, Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI I-II), Hamilton Depression Rating Scale (HDS) and Cloninger's Temperament and Character Inventory (TCI) have been applied by 34 of schizophrenia caregiver's, 34 of bipolar affective disorder and 37 of healthy control group. FINDINGS: Spielberger's State Anxiety Inventory scores were found out to be higher in caregivers of both schizophrenia and bipolar affective disorder patients. In the evaluation of lower dimensions of STAI-I and TCI, there was statiscally meaningful positive relation between STAI-I and TCI HA, ST scores, negative relation with SD in the caregivers of schizophrenic patients. Among the caregivers of bipolar disorder patients, there was a statiscally meaningful positive relation between STAI-I and TCI HA scores. 42 In the evaluation of lower dimensions of STAI-II and TCI, there was a statiscally meaningful positive relation between STAI-II and TCI HA, P, ST scores, negative relation with SD in the caregivers of schizophrenic patients. Among the caregivers of bipolar disorder patients, when the relation between the lower dimensions of TCI and STAI-II scores are evaluated, it is seen that there was a statiscally meaningful positive relation between STAI-II and TCI HA, ST scores, negative relation with SD in the caregivers of schizophrenic patients. CONCLUSION: In the light of these findings, the caregivers of chronic disease patients, need to be evaluated more carefully and more in detail for anxiety perspective by the clinicians.