Mermer toz atıkları ile stabilize edilmiş kilin donma-çözülme davranışının ve kür sürelerinin tek eksenli basınç değeri üzerinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the curing time and freeze-thaw behaviour on the unconfined compressive strenght value of clay stabilized by marble dust wastes
- Tez No: 514898
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında mermer toz atıkları ile stabilize edilmiş kilin donma-çözülme davranışının ve kür sürelerinin tek eksenli basınç değeri üzerinde etkileri araştırılmıştır. Deney proğramı kapsamında kıvam limitleri, anlık, küre ve donma çözülmeye bağlı tek eksenli basınç dayanımları, malzeme kayıp oranları ayrıca hazırlanan numuneler üzerinde Scanning Electron Microscope (SEM) ve Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS) analizleri yapılarak değişimlerin mikro yapı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Deneyler sonucunda, mermer toz atığı katkısı ile plastisite indisinin azaldığı, anlık ve kür süresine bağlı olarak Dolomitik mermer tozu atığında kür süresi belli bir süreye kadar dayanım sağlarken Kalsitik mermer tozu atığı kür süresiyle dayanımı artırmaktadır. Donma çözülme deneylerinde çözülme süresinin yetersizliğinden dolayı mukavemette artışlar görülmüştür. SEM ve EDS analizleri incelenmiş ve kür süresinin mikro yapıya katkısının olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis revite with marble dust in waste stabilized clay curing period of freeze-thaw behavior and uniaxial pressure value on the effects was investigated. The consistency of the scope of the program limits, try instant, single-axis, depending on the pressure to unravel the sphere and freeze resistance, material loss rates on the Scanning Electron Microscope are also prepared specimens (SEM) and Energy-dispersion Spectrometer (EDS made changes microstructure) evaluation of terms. As a result of the experiments, marble dust waste with the contribution of the plasticity index decreased, instant and Dolomitic marble powder depending on the duration of curing when curing the horse provides a certain duration of time until resistance with curing strength of marble powder waste Kalsitik . Freeze-thaw resistance increase due to lack of time to thaw in an experiment. SEM and EDS analysis of micro-structure of the curing time and contribution.