Arkeolojik kazılarda mimari buluntuların koruma ve restorasyon sorunları üzerine bir araştırma
A research on the problems of conservation and restoration of architectural finds in archaeological excavations
  1. Tez No: 514897
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkemizin bulunduğu coğrafya, tarih öncesi çağlardan itibaren çok sayıda millete yurt olmuş ve bu insan topluluklarının yaşam izlerini taşıyan eşsiz arkeolojik eserleri fazlasıyla bünyesinde barındırmaktadır. Bilimsel kazı çalışmalarıyla gün ışığına çıkartılan söz konusu eserlerin korunması, özveriyle üzerinde durulan bir husus olsa da halen Anadolu'nun birçok bölgesinde arkeolojik kültür varlıklarının çeşitli nedenlerle tahrip olmasının önüne geçilememektedir. Bu kapsamda tez çalışmamızın temelinde, özellikle önleyici koruma uygulamalarının arkeolojik kültür varlıklarının korunmasındaki önemi üzerinde durulmuştur. Çünkü toprak üzerinde bulunan binlerce mimari eserle birlikte, çok daha fazla sayıda küçük buluntu kategorisinde gösterebileceğimiz arkeolojik mirasların özellikle ekonomik nedenlerden dolayı kısa sürede aktif koruma çalışmaları ve gerekli olduğu halde restorasyon kapsamına alınması mümkün olmamaktadır. Bu yüzden her türlü tahribatla karşı karşıya olan arkeolojik varlıkların mevcut durumlarının korunması ve eserlerin kontrol altına alınması için önleyici koruma uygulamasının önemi büyüktür. Arkeolojik kazılar ve eserler çerçevesinde ele alınan bu çalışmada, arkeoloji biliminin geliştirmiş olduğu yöntemler ve temel çalışma prensipleri uygulanarak ortaya çıkarılan eserlerin korunması ve onarılması konusunda karşılaşılan sorunlarla birlikte bu sorunları önleme adına kullanılabilecek teknik önerilere yer verilmiştir. Böylelikle arkeolojik kazılar sırasında ve sonrasında eserlerin maruz kaldığı fiziksel tahribatın en aza indirgenmesi için bir bakış açısı oluşturmak ve bu yönde farkındalığın arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geography in which our country is located has been home to many nationalities since the prehistoric times and it contains the unique archaeological works bearing the traces of human society. The preservation of the mentioned works, which are brought to light by scientific excavation works, is a matter which is emphasized on self-sacrifice, but archeological cultural assets in many parts of Anatolia are still destroyed for various reasons. In this context, the basis of our thesis work, especially the prevention of archaeological cultural assets of preventive conservation practices is emphasized. Because of the thousands of architectural pieces found on the ground, archaeological heritages that we can show in a much larger number of small finds are not able to be taken into the scope of restoration even if deemed necessary, especially in the short term due to economic reasons. Therefore, the conservation of the existing conditions of archeological assets that are faced with all kinds of destruction and the prevention of preventive conservation for the control of the works are important. In this work, which is covered in the frame of archaeological excavations and works, there are technical suggestions which can be used to prevent these problems together with the problems that archeological science has developed and methods of repairing and repairing the artifacts applied by basic working principles. Thus, it is aimed to establish a point of view for increasing the awareness of the physical damage that the works are subjected during and after the archaeological excavations.