Beta vulgaris L. ( kırmızı pancar )in asidik ortamda yumuşak çeliğin korozyon davranışı üzerine etkisi
Effect of Beta vulgaris L. ( red beet ) on corrosion behavior of mild steel in acidic medium
- Tez No: 514920
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Beta vulgaris L.(kırmızı pancar) ekstraktının yumuşak çelik korozyonu üzerine inhibitör etkinliği sıcaklığa, ekstrakt konsantrasyonuna ve uzun maruz bırakılma sürelerine bağlı olarak araştırılmıştır. Deneysel veriler potansiyodinamik polarizasyon, lineer polarizasyon direnci, elektrokimyasal impedans spektrometresi(EIS), taramalı elektron mikroskobisi(SEM) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu bitki ekstraktının varlığında yüzde inhibisyon etkinliği (%IE), korozyon akımı(icor) ve potansiyel direnç(Rp) değerleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda sıcaklık ve ekstrakt konsantrasyonu arttırıldığında kırmızı pancarın inhibitör etkinliğinin arttığı gözlenmiştir. Beta vulgaris L.(kırmızı pancar) ekstraktının çalışılan tüm sıcaklıklarda (25°C, 35°C, 45°C ve 55°C ) iyi bir inhibitör olduğu özellikle sıcaklık arttıkça inhibitör etkinliğinin arttığı gözlenmiştir. Her iki ortamda da(0,5M H2SO4 ve 1M HCl) yapılan farklı ekstrakt konsantrasyonlarında ise en yüksek ekstrakt konsantrasyonunda(50 g.L-1) çok iyi düzeyde inhibitör etkisi gözlenirken konsantrasyon azaltıldıkça inhibitör etkisinin de azaldığı gözlenmiştir. Uzun maruz kalma süreleri sonucunda da Beta vulgaris L.' in iyi bir korozyon inhibitörü olarak etki ettiği gözlenmiştir. Yumuşak çelik yüzeyinde koruyucu filmin oluştuğu taramalı elektron mikroskobu(SEM) sonucunda doğrulanmıştır. Metal yüzeyine adsorplanan inhibitörün her iki ortamda da(0,5M H2SO4 ve 1M HCl) Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir ve adsorpsiyon serbest entalpi (ΔGads) değerleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibitor activity of Beta vulgaris L. (red beet) extract on mild steel corrosion was investigated depending on temperature, extract concentration and long exposure times. Experimental data were obtained using potentiodynamic polarization, linear polarization resistance, electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and scanning electron microscopy (SEM). Percent inhibition effciency (%IE), corrosion current (icor) and polarization resistance (Rp) values were determined in the presence of this plant extract. When the temperature and extract concentration were increased, the efficiency of the inhibitor of red beet increased. Beta vulgaris L. (red beet) extract was a good inhibitor at all the studied temperatures (25 °C, 35 °C, 45 °C and 55 °C), especially when the temperature increased, the inhibition efficiency increased. In both media (0,5M H2SO4 and 1M HCl), very good inhibitory effect was observed at the highest extract concentration (50 g.L-1) among different concentrations of the extract, while the inhibitor effect decreased as the concentration was decreased. It has also been observed that Beta vulgaris L. acts as a good corrosion inhibitor for exposure times. It was confirmed by scanning electron microscopy (SEM) that the protective film was formed on the mild steel surface. The inhibitor adsorption on the metal surface obey the Langmuir adsorption isotherm in both media (0,5M H2SO4 and 1M HCl) and the adsorption free enthalpy (ΔGads) values were also calculated.